جان بولتون: احیای «برجام» رژیم ایران را به تهدیدی بزرگ‌تر برای جهان تبدیل می‌کند

بولتون گفت روسیه و چین در جریان جنگ اوکراین «همیاری» می‌کنند، و مشارکت سه‌جانبه میان روسیه، چین و ایران «پیامدهای جهانی» دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین ایالات متحده، در اظهاراتی گفت دولت بایدن در صورت احیای توافق هسته‌ای با ایران مرتکب «اشتباهی فاحش» می‌شود، و تهدید رژیم ایران را نه تنها برای خاورمیانه که برای تمام جهان افزایش می‌دهد.

بولتون، چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری «سی‌ان‌بی‌سی» گفت: «به نظرم پیامد فوری احیای برجام، آزاد شدن میلیاردها دلار از دارایی‌های ایران خواهد بود که رژیم این کشور خرج توسعه برنامه هسته‌ای خود و حمایت از تروریسم بین‌الملل در خاورمیانه و فراتر از آن خواهد کرد. دولت بایدن اشتباه فاحشی می‌کند.»

او هشدار داد که لغو تحریم‌ها می‌تواند به برقراری روابط نزدیک‌تر میان ایران با روسیه منجر شود. به گفته وی، منطقی است که پس از رهایی از تحریم‌های بین‌المللی، ایران که ثروتمندتر و قوی‌تر شده، به روسیه نزدیک‌تر شود، زیرا احیای «برجام» با برداشتن تحریم‌ها، رژیم تهران را به شریک بهتری برای مسکو تبدیل می‌کند.

مشاور امنیت ملی پیشین ایالات متحده خاطرنشان کرد که روسیه و چین در جریان جنگ اوکراین «همیاری» می‌کنند، و مشارکت سه‌جانبه میان روسیه، چین و ایران «پیامدهای جهانی» خواهد داشت. وی افزود احیای توافق هسته‌ای با ایران به «متحدان کلیدی» آمریکا در خاورمیانه آسیب می‌رساند.

به گفته وی: «متحدان ایالات متحده، کشورهای عربی و اسرائیل، بیش از همه نگران تهدید رژیم ایران هستند. دولت بایدن با چشم‌پوشی بر اهداف نهایی این رژیم برای کسب هژمونی در سراسر خاورمیانه، از پشت به متحدان ما خنجر می‌زند.»

بولتون در نهایت بر نقش رژیم ایران در ناآرامی‌های اخیر عراق تاکید کرد و گفت: «آنچه اکنون در بغداد می‌گذرد باید عزم ما را برای عدم احیای توافق هسته‌ای با ایران جزم کند. نباید کاری کنیم که رژیم تهران قدرتمندتر شود. باید با دوستانمان همکاری کنیم تا با منبع واقعی این بی‌ثباتی در بغداد [رژیم ایران] مقابله کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید