تاکید بایدن بر لزوم منع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای

لاپید هفته پیش اعلام کرد در صورت احیای «برجام» تحت شرایط کنونی، اسرائیل خود را ملزم به پای‌بندی به آن نخواهد دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه اصرار تهران به واشینگتن برای ارائه «تضمین‌های قوی‌تر» به منظور احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام»، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل اطمینان داد ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد تا رژیم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کاخ سفید روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس‌جمهور بایدن در تماسی با لاپید که طی آن دو طرف درباره تهدیدهای ایران صحبت کردند، بر تعهد ایالات متحده مبنی بر عدم دستیابی دائمی ایران به سلاح هسته‌ای تأکید کرد.»

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل نیز در بیانیه خود درباره این تماس تلفنی اعلام کرد: «دو طرف درباره مذاکرات احیای توافق هسته‌ای و تعهد مشترک خود به ممانعت از پیشرفت ایران به سوی سلاح هسته‌ای رایزنی کردند.»

مذاکرات برای احیای «برجام» که از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا ادامه داشته، بارها بابت زیاده‌خواهی‌های تهران معلق مانده است. از جمله اینکه جمهوری اسلامی اصرار داشته سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی تحت تعقیب آمریکا خارج شود، و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده تحقیقات خود درباره اورانیوم غنی‌شده یافت‌شده در سه تاسیسات اعلام‌نشده ایران را ببندد.

بایدن و لاپید در ژوئیه تعهدنامه مشترکی برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به تسلیحات هسته‌ای امضا کردند، که نشان‌دهنده اتحاد آنها به‌رغم اختلافات‌شان بر سر چگونگی برخورد با تهران است. با این حال، لاپید هفته پیش اعلام کرد در صورت احیای «برجام» تحت شرایط کنونی، اسرائیل خود را ملزم به پای‌بندی به آن نخواهد دانست.

ژنرال یوسی کوپرواسر، رئیس بخش تحقیقات اداره اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، در این باره گفته در سال 2015، در ماه‌های منتهی به عقد توافق هسته‌ای اولیه، آمریکایی‌ها به انتقادات اسرائیلی‌ها گوش کردند و گفتند حتما آنها را در نظر می‌گیرند، اما موقع امضای «برجام» کار خودشان را کردند. بنابراین، اسرائیل ترجیح می‌دهد گزینه نظامی «حمله یکجانبه» به تاسیسات هسته‌ای ایران را حفظ کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید