واکنش‌های جهانی به درگذشت میخائیل گورباچف

دبیر کل سازمان ملل: جهان، رهبری بزرگ را از دست داد که به چندجانبه گرایی پایبند بود و خستگی ناپذیرانه از صلح دفاع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی درگذشت میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در سه‌شنبه 8 شهریور در سن 91 سالگی، بسیاری از رهبران جهان از نقش او در پایان دادن به جنگ سرد، تقدیر کردند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در این رابطه تاکید کرد: «گورباچف رهبری کم نظیر بود که ما را به سوی جهانی امن‌تر رهبری کرد.»

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز با ابراز تاسف از درگذشت گورباچف، از «شجاعت و صداقت» آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق تحسین کرد. ​​

او در توئیت خود نوشت: «خبر درگذشت گورباچف مرا اندوهگین کرد. من همواره شجاعت و درستی او در پایان دادن به جنگ سرد را ستوده‌ام.»

جانسون در ادامه با انتقاد شدید از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، افزود: در زمانی که پوتین به اوکراین حمله کرده، تعهد خستگی‌ناپذیر گورباچف به باز کردن فضای شوروی سابق، الگویی برای همه ما است.

کرملین چهارشنبه 9 شهریور اعلام کرد که پوتین «عمیق‌ترین مراتب تسلیت» خود را در پی مرگ گورباچف ​​ابراز کرد.

خبرگزاری «تاس» به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت: پوتین صمیمانه‌ترین مراتب تسلیت خود را نسبت به درگذشت میخائیل گورباچف ​​ابراز داشته و چهارشنبه پیام تسلیت خود را برای خانواده و عزیزان ایشان ارسال خواهد کرد.

«مسیر تاریخ را تغییر داد»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با ابراز «اندوه عمیق» خود از مرگ گورباچف، خاطرنشان کرد که او «دولتمردی بی‌مانند بود که مسیر تاریخ را تغییر داد.»

گوترش در بیانیه‌ای اعلام کرد که گورباچف «بیش از هر کس دیگر در پایان مسالمت آمیز جنگ سرد نقش داشت» و با درگذشت او «جهان، رهبری بزرگ را از دست داد که به چندجانبه گرایی پایبند بود و خستگی ناپذیرانه از صلح دفاع کرد.»

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز با تسلیت درگذشت گورباچف، افزود « او رهبری قابل اعتماد بود که راه را برای اروپای آزاد هموار کرد.»

فون در لاین در توییتی نوشت: «او نقش تعیین کننده‌ای در پایان دادن به جنگ سرد و فروریختن پرده آهنین داشت. گورباچف راه را برای اروپای آزاد هموار کرد. این میراثی است که ما هرگز فراموش نخواهیم کرد. میخائیل گورباچف، آرام بخواب»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید