تبعات همکاری فزاینده روسیه و ایران در فضا

غرب هشدار داده‌ که برنامه فضایی ایران می‌تواند پوششی برای توسعه سیستم‌های سوخت و موشک پیشرفته و احتمالا موشک‌های بزرگتر باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

موسسه «رسانه» در مقاله‌ای به تحلیل این موضوع پرداخته که افزایش همکاری‌های تهران و مسکو در فضا، با نظر به ماهیت «دوگانه» فناوری موشکی، که می‌تواند مورد استفاده نظامی قرار گیرد، بحث احیای توافق هسته‌ای، که رژیم ایران طی آن خواهان کنار گذاشتن «مسئله موشکی» خود است، را پیچیده‌تر می‌کند.

ایالات متحده اخیرا نگرانی خود را بابت پرتاب‌های ماهواره‌ای ایران ابراز کرد، چرا که سیستم‌های پرتاب ماهواره از فناوری‌هایی بهره می‌برند که می‌توان از آنها برای پرتاب موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای استفاده کرد. قدرت‌های غربی هشدار داده‌اند که برنامه فضایی ایران می‌تواند پوششی برای توسعه سیستم‌های سوخت و موشک پیشرفته و احتمالا موشک‌های بزرگتر باشد.

به گفته «رسانه»، افزایش همکاری‌های فضایی ایران و روسیه را می‌توان از منظر سه «تحول کلیدی» بررسی کرد. اولاً، برنامه موشکی بالستیک ایران از رشد توانمندی‌های فضایی این کشور بهره‌مند می‌شود، به‌ویژه از آن رو که سازمان صنایع هوافضای ایران موشک‌ها و وسایل پرتاب به فضا را نه تنها برای تحقیقات، بلکه برای اهداف نظامی تولید می‌کند.

ثانیاً، ایران و روسیه به مشارکت رو به رشد فضایی خود به عنوان یک جبهه جدید برای تقویت همکاری‌های استراتژیک نگاه می‌کنند. این مشارکت هر دو کشور را قادر می‌سازد تا پروژه‌های هوافضا و دفاعی خود را گسترش دهند.

ثالثاً، از آنجایی که روسیه با انزوای بین‌المللی مواجه است، تلاش می‌کند همکاری‌های فضایی خود را با کشورهای خاورمیانه و آفریقا تعمیق بخشد، و ظرفیت پرتاب ماهواره‌اش یکی از جنبه‌های کلیدی تلاش‌های مسکو برای تنوع بخشیدن به همکاری‌هایش در راستای طرح مشارکت‌های متعددش بوده است.

به گفته «رسانه»، سازمان فضایی روسیه «روس‌کوسموس» اکنون به دنبال گسترش بازار خود در خاورمیانه است. مسکو تهدید کرده در صورت عدم رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه خود بابت حمله به اوکراین، همکاری خود با غرب در زمینه ایستگاه فضایی بین‌المللی را پایان خواهد داد.

یوری بوریسوف، مدیرعامل روس‌کوسموس اخیراً گفته پرتاب ماهواره ایرانی «خیام» به مسکو این امکان را می‌دهد که «همکاری در تولید تجهیزات فضایی و ارائه خدمات برای کشورهای خاورمیانه، آسیا و آمریکای لاتین را گسترش دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید