اعلام آمادگی تایوان برای «ضد حمله» در صورت ورود قوای چین به این جزیره

مقامات وزارت دفاع تایوان: قصد پکن برای تبدیل تنگه تایوان (که دو کشور را از هم جدا می‌کند) به «دریای داخلی»، می‌تواند عامل اصلی بروز بی‌ثباتی در منطقه باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تایوان چهارشنبه 9 شهریور اعلام کرد از حق دفاع از مرز و بوم خود و انجام «ضد حمله» در صورت ورود نیروهای چینی به خاک این کشور استفاده خواهد کرد.

پکن که تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند، در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه در اوت جاری، رزمآیش‌های نظامی را در اطراف جزیره برگزار کرد.

به گفته مقامات وزارت دفاع تایوان، گشت‌زنی‌های نظامی «پرشمار» چین در نزدیکی تایوان ادامه دارد و قصد پکن برای تبدیل تنگه تایوان (که دو کشور را از هم جدا می‌کند) به «دریای داخلی»، می‌تواند عامل اصلی بروز بی‌ثباتی در منطقه باشد.

لین ون‌هوانگ، معاون عملیات و برنامه‌ریزی ستاد کل نیروهای مسلح تایوان در اظهار نظری مطبوعاتی گفت: «ارتش ملی ما در پاسخ به هواپیماها و کشتی‌هایی که وارد حریم هوایی و دریایی ما با گستره 12 مایل دریایی بشوند، بدون استثنا از حق دفاع از خود و ضدحمله استفاده خواهد کرد.»

تایوان در ماه جاری در پی هفته‌ها اجرای رزمآیش‌ها چین که شامل پرتاب موشک بر فراز تایپه شد، افزایش بودجه دفاعی، از جمله تخصیص بودجه برای خرید جنگنده‌های جدید را پیشنهاد کرد.

گفتنی است که ارتش تایوان به‌رغم برخورداری از تجهیزات کافی در مقایسه با همتای چینی خود، در سطح بسیار پائینی قرار دارد.

تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان با نظارت بر برنامه توسعه ارتش، افزایش هزینه‌های دفاعی را یکی از اولویت‌های این برنامه قرار داده است.

در حالی که چین استفاده از زور برای کنترل تایوان را نامحتمل نمی‌داند، تایپه ادعای حاکمیت پکن بر این جزیره را رد کرده و تاکید دارد که جمهوری خلق چین هرگز بر این جزیره حاکمیت نداشته و تنها مردم تایوان حق دارند در مورد آینده خود تصمیم بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید