پولیتیکو: بایدن قصد فروش تسلیحات 1.1 میلیارد دلاری به تایوان دارد

این بسته شامل 60 موشک ضد کشتی و 100 موشک هوا به هوا می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در بحبوحه تشدید تنش‌ها با چین بنا دارد از کنگره بخواهد که با فروش تسلیحات 1.1 میلیارد دلاری به تایوان شامل 60 موشک ضد کشتی و 100 موشک هوا به هوا موافقت کند.

روزنامه «پولیتیکو»، به نقل از منابع آگاه در گزارشی آورده است که این بسته شامل تمدید قرارداد فروش رادارهای نظارتی به قیمت 655.4 میلیون دلار می‌شود.

پس از ارائه رسمی این درخواست به کنگره، کمیسیون‌های مجلس نمایندگان و سنا باید قبل از تکمیل این معامله با آن موافقت کنند.

قانونگذاران آمریکا به احتمال زیاد با فروش تسلیحات به تایوان موافقت خواهند کرد، اما به دلیل تعطیلات کنونی کنگره، این روند ممکن است زمان ببرد.

این تحولات در گیرو دار بروز تنش‌ها در خصوص تایوان در پی سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و تعدادی از قانونگذاران آمریکایی به این جزیره و تحرکات کشتی‌ها و هواپیماهای چینی و آمریکایی در نزدیکی جزیره رخ می‌دهد.

پس از دیدار نانسی پلوسی در ماه جاری از تایپه، چین بزرگترین رزمآیش‌های جنگی خود را در اطراف این جزیره برخوردار از حاکمیت دموکراتیک، برگزار کرد.

به گزارش «رویترز»، پکن استفاده از زور برای تحت کنترل گرفتن تایوان را نیز رد نکرده است.

نارضایتی شدید تایپه

پکن دوشنبه با رد شکایات تایوان در مورد پروازهای مکرر پهپادهای چینی در نزدیکی جزایر زیر کنترل تایپه، تاکید کرد که این پروازها چندان مهم نیستند که تایوان چنین جار و جنجالی را بپا کند.

دولت بایدن و قانونگذاران ایالات متحده بر حمایت مستمر خود از دولت تایپه تاکید دارند.

به گفته سه منبع که به دلیل حساسیت موضوع، خواستند نامشان فاش نشود، آمریکا در حال حاضر حمایت از سیستم‌های نظامی تایوان و عمل به قراردادهای کنونی را به جای فروش توانمندی‌های نظامی جدید به تایپه در دستور کار خود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید