واشینگتن پست: روسیه از کیفیت پهپادهای خریداری‌شده ایرانی ناراضی است

تحکیم روابط نظامی این دو کشور دیکتاتوری می‌تواند یک «تحول نگران‌کننده» برای ایالات متحده و متحدانش باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات امنیتی غربی می‌گویند روسیه از کیفیت هواپیماهای بدون سرنشینی که اخیرا از ایران برای استفاده در جنگ اوکراین خریداری کرده ناراضی است.

به گزارش روزنامه «واشینگتن پست»، مقامات امنیتی آمریکا و ناتو می‌گویند هواپیماهای باری روسیه بی سر و صدا اولین محموله پهپادهای جنگی ساخت ایران را برای استفاده علیه اوکراین به روسیه انتقال داده‌اند.

بر اساس اطلاعات گردآوری شده توسط ایالات متحده و سایر سازمان‌های جاسوسی غربی، هواپیماهای ترابری روسی در 19 اوت پس از بار زدن حداقل دو نوع هواپیمای بدون سرنشین، که هر دو قادر به حمل مهمات برای حمله به رادارها، توپخانه و سایر اهداف نظامی هستند، ایران را ترک کردند.

هواپیماهای روسی در أواسط اوت چندین پرواز به «یک مرکز نظامی ایران» انجام دادند تا پهپادها را بار کنند و به روسیه ببرند. اولین محموله شامل دو مدل پهپاد «شاهد-129» و «شاهد-191» و همچنین «مهاجر-6» بوده است، که همگی جزو «برترین پهپادهای جنگی ایران» محسوب می‌شوند و برای انجام حملات و همچنین جاسوسی طراحی شده‌اند.

به گفته این مقامات، گرچه افزایش همکاری‌های تسلیحاتی روسیه با ایران نگران‌کننده است، اما مقامات نظامی روسی از کیفیت پهپادهای ایرانی ناراضی هستند. به گفته آنها، آزمایش‌های اولیه روس‌ها از پهپادهای ایرانی با «شکست‌های متعددی» مواجه شده است.

یک مقام امنیتی غربی که دولت متبوعش از نزدیک نقل و انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه را زیر نظر دارد، به شرط ناشناس ماندن به «واشینگتن پست» گفت که هواپیماهای بدون سرنشین ایران «چندین اشکال سیستمی» دارند، و افزود روس‌ها أصلا از این قضیه راضی نیستند.

برخی تحلیلگران می‌گویند که گرچه انتقال پهپادها بعید است بر روند مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی تأثیر بگذارد، اما نزدیک شدن هرچه بیشتر ایران و روسیه به یکدیگر و تحکیم روابط نظامی این دو کشور دیکتاتوری می‌تواند یک «تحول نگران‌کننده» برای ایالات متحده و متحدانش باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید