بلومبرگ: ایران درصورت دستیابی به توافق هسته‌ای میلیون‌ها بشکه‌ نفت روانه بازار می‌کند

به گفته بلومبرگ، سرمایه‌گذاران حوزه انرژی، شمارش معکوس خود را برای افزایش این محدودیت‌ها آغاز کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیشرفت در پرونده مذاکرات هسته‌ای ایران باعث شده است که نگاه‌ها به ذخیره بزرگی از نفت خام ایران جلب شود. در صورتی که توافق هسته‌ای در وین نهایی شود، تهران می‌تواند این ذخایر عظیم را برای خریداران ارسال کند.

خبرگزاری «بلومبرگ» به نقل از شرکت «کپلر» که حرکت کشتی‌ها را رصد می‌کند، نوشته است که حدود 93 میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی ایران، هم‌اکنون در کشتی‌هایی در آب‌های خلیج، سواحل سنگاپور و نزدیک چین ذخیره شده است.

شرکت «وُرتکسا» نیز برآورد کرده است که ایران حدود 60 تا 70 میلیون بشکه را ذخیره کرده است. بر اساس گزارش این شرکت، این کشور حجم کمتری از این بشکه‌ها را در انبارهای خود در خشکی ذخیره کرده است.

به گزارش «بلومبرگ»، جان دریسکول، استراتژیست ارشد شرکت «جی‌تی‌دی خدمات انرژی پی‌تی‌ای» در این زمینه گفته است: «ایران یک ناوگان قابل‌توجهی از محموله‌ها را ساخته که می‌تواند به‌زودی وارد بازار شود.»

با این وجود به گفته او، رفع مشکلات بیمه،حمل‌ونقل و همچنین فروش، پس از تحریم‌ها می‌تواند «کمی» زمان‌بر باشد.

بازگشت احتمالی نفت خام ایران به بازار انرژی و رفع احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه این کشور در زمانی صورت می‌گیرد که لحظات پیچیده‌ای بر بازار خرید و فروش نفت حاکم است.

یکی از راهبردهای اتحادیه اروپا برای مقابله با روسیه در جنگ اوکراین، ایجاد محدودیت در واردات انرژی از روسیه، از دسامبر سال گذشته بوده است.

به گفته بلومبرگ، سرمایه‌گذاران حوزه انرژی، شمارش معکوس خود را برای افزایش این محدودیت‌ها آغاز کرده‌اند. علاوه بر این، فروش گسترده نفت توسط دولت بایدن از «ذخایر استراتژیک نفت»، در ماه اکتبر پایان خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید