بریتانیا: خطوط دفاعی روس‌ها در جنوب اوکراین در هم شکسته شد

مسکو از ناکامی ضد حمله اوکراین و شکست سنگین این عملیات خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که نیروهای مسلح اوکراین، بمباران توپخانه‌ای در جنوب این کشور را تشدید کرده‌ و حملات دقیق دوربرد کی‌یف برای متوقف کردن تدارکات روسیه، تداوم دارد.

این وزارتخانه سه‌شنبه 8 شهریور در بولتن اطلاعاتی روزانه خود افزود که روسیه از أواسط مرداد تلاش‌هایی را برای تقویت نیروهای خود در ساحل غربی رودخانه دنیپرو در اطراف خرسون انجام داده است.

اولکسی آریستوویچ، مشاور ارشد ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین دوشنبه اعلام کرد که نیروهای اوکراینی در چارچوب عملیات ضد حمله خود در جنوب، خطوط دفاعی روسیه را در چندین بخش از خط مقدم نزدیک خرسون درهم شکستند.

حملات به خطوط تدارکاتی روس‌ها

به گزارش «رویترز»، آریستوویچ در مصاحبه‌ای ویدئویی در «یوتیوب» افزود که نیروهای اوکراینی، کشتی‌های مورد استفاده مسکو برای پشتیبانی تدارکاتی بخشی از مناطق تحت اشغال روسیه در کرانه غربی رودخانه دنیپرو در منطقه خرسون را هدف حملات خود قرار می‌دهند.

ولودیمیر زلنسکی، با ترغیب نیروهای روسی به فرار از حمله نیروهای اوکراینی در نزدیکی شهر خرسون در جنوب این کشور، اعلام کرد که ارتش اوکراین در حال بازپس‌گیری اراضی اشغالی این کشور است، اگرچه روسیه اعلام کرده که این ضد حمله، شکست خورده است.

ضد حمله کی‌یف پس از چندین هفته ایستایی نسبی در روند جنگی است که هزاران کشته و میلیون ها نفر آواره برجای گذاشته و باعث ویرانی شهرها و بروز بحران جهانی انرژی و غذا و همچنین اعمال تحریم‌های بی‌سابقه اقتصادی شده است.

نگرانی روزافزون از وقوع فاجعه هسته‌ای ناشی از حملات به اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا نیز از جمله پیآمدهای تهاجم روسیه به اوکراین است.

زلنسکی خطاب به سربازان روسیه: فرار کنید

زلنسکی شامگاه دوشنبه با تاکید بر این که نیروهای اوکراین، ارتش روسیه را «تا مرز» تعقیب خواهند کرد، گفت: «اگر آنها می‌خواهند زنده بمانند، زمان فرار ارتش روسیه فرا رسیده است. به خانه‌های خود بازگردید. اوکراین اراضی خود را بازپس می‌گیرد.»

این در حالی است که مقامات محلی منصوب شده از سوی مسکو در شهرک نوا کاخوفکا در جنوب اوکراین به خبرگزاری «ریا» گفتند که نیروهای اوکراینی دوشنبه، رگبار موشکی را به سمت این شهر شلیک کردند که باعث قطع آب و برق شد.

این شهرک در شرق شهر خرسون واقع شده که از دوشنبه هدف ضدحمله بزرگ نیروهای اوکراینی با پشتیبانی کمک‌های نظامی پیشرفته غرب به هدف بازپس‌گیری مناطق حضور روس‌ها در جنوب قرار دارد.

خبرگزاری روسیه به نقل از وزارت دفاع این کشور اعلام کرد که «نیروهای اوکراینی سعی کردند در مناطق میکولایف و خرسون دست به حمله بزنند، اما متحمل تلفات سنگینی شده و تلاش دشمن برای حمله دچارشکست سنگینی شد.»

به گفته مقامات و شاهدان عینی، بمباران‌ جدید روسیه علیه شهر ساحلی میکولایف که به‌رغم بمباران مکرر مسکو در طول جنگ، همچنان در کنترل اوکراین است، منجر به کشته شدن دست‌کم دو نفر و زخمی شدن 24 نفر دیگر و انهدام کامل شماری از خانه‌ها شد.

فرماندهی منطقه جنوب اوکراین دوشنبه اعلام کرد که نیروهایش، عملیات تهاجمی خود را در چندین محور از جمله منطقه خرسون در شمال شبه‌جزیره کریمه آغاز کردند.

سخنگوی این فرماندهی بدون ارائه جزئیات درباره این حمله گفت که اوکراین در هفته گذشته بیش از ده موضع ارتش روسیه را هدف حملات خود قرار داده و «بی‌شک دشمن را تضعیف کرده است»، اما نیروهای روسیه در جنوب همچنان «بسیار قدرتمندند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید