کارشناس موسسه تونی بلر: بریتانیا باید سپاه پاسداران را «تروریستی» اعلام کند

کسری اعرابی: تحریم تمامیت سپاه پاسداران دستور کار روشنی برای دولت، گروه‌های جامعه مدنی و شرکت‌های تولید فناوری بریتانیایی فراهم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کسری اعرابی، کارشناس «موسسه تونی بلر» بریتانیا، سوءقصد به جان سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی را «زنگ خطری» برای دولت این کشور دانسته تا به گفته او، عامل اصلی این حمله یعنی سپاه پاسداران ایران را «تروریستی» اعلام کند.

اعرابی در مقاله‌ای برای وبگاه «کانسرواتیو هوم» با اشاره به نقش محوری سپاه در ظهور افراط‌گرایی شیعی در غرب نوشته که همانطور که گروه‌هایی مثل داعش و القاعده منابع خود را صرف افراطی کردن جنگجویان خود می‌کنند، سپاه نیز همین کار را با مستخدمین خود می‌کند و «جهاد مسلحانه» را توجیه و تجلیل می‌کند.

بنا به گفته این پژوهشگر، در چند سال گذشته فعالیت‌های مرتبط با سپاه در خاک بریتانیا افزایش یافته است. به عنوان مثال، در پاییز 2015، پلیس بریتانیا یک کارخانه بمب‌سازی مرتبط با گروه شیعی لبنانی «حزب‌الله» تحت حمایت رژیم ایران را در شمال غربی لندن کشف کرد.

در ژانویه 2020، «مرکز اسلامی انگلیس»، که یک موسسه خیریه بریتانیایی است که «نماینده ولی فقیه» آن را اداره می‌کند، برای بزرگداشت قاسم سلیمانی، فرمانده مقتول نیروی قدس سپاه پاسداران، که دولت بریتانیا وی را «تروریست» اعلام کرده بود، در محوطه خود در لندن شمع روشن کرد.

در ژوئیه 2022 نیز «سلام فرمانده»، یک ویدیوکلیپ تولید سپاه پاسداران با هدف رادیکالیزه کردن کودکان، در خاک بریتانیا ضبط شد.

به گفته این کارشناس، افزایش فعالیت سپاه در اروپا و آمریکا از سال 2015 نشان می‌دهد که منافع این سازمان فراتر از محدوده خاورمیانه است؛ و اکنون رادیکال‌سازی شهروندان بریتانیایی برای فعالیت‌های تروریستی یک «امکان واقعی» است.

اعرابی می‌گوید فرقی نمی‌کند نخست وزیر بعدی بریتانیا لیز تراس باشد یا ریشی سوناک، چرا که آنها باید با تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران بلافاصله پس از روی کار آمدن خود نشان دهند که برای مقابله با تهدید تروریستی رژیم ایران کاملا آماده هستند.

این کارشناس در پایان تاکید می‌کند که تحریم تمامیت سپاه پاسداران دستور کار روشنی برای دولت، گروه‌های جامعه مدنی و شرکت‌های تولید فناوری بریتانیا به منظور اعمال ممنوعیت کامل فعالیت‌ها و محتوای مرتبط با سپاه پاسداران فراهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید