رویترز: ایران خواستار توقف تحقیقات آژانس درباره سایت‌های «مشکوک» هسته‌ای شده است

این مقام آمریکایی گفت که این درخواست ایران «از سوی واشینگتن و دیگر کشورهای شرکت کننده در مذاکرات وین پذیرفته نشده است.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که ایران برای امضای توافق هسته‌ای در وین، خواستار مختومه‌شدن تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک تهران شده است.

این مقام آمریکایی تاکید کرد که این درخواست جمهوری اسلامی، از سوی واشینگتن و دیگر کشورهای شرکت کننده در مذاکرات وین «پذیرفته نشده است».

او در گفت‌وگو با «رویترز» گفت: «ایران تهدید کرده است که توافق هسته‌ای را اجرا نمی‌کند مگر اینکه تحقیقات آژانس در مورد فعالیت‌های اتمی مشکوک این کشور بسته شود.»

پیشتر محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، چهارشنبه 2 شهریور، گفته بود، پرونده تحقیقات آژانس درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده این کشور‌، باید تا قبل از روز احیای احتمالی «برجام» بسته شود.

اسلامی، خواستار «تعیین تکلیف» و «خاتمه» پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور توسط شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده و آن را یکی از خواسته‌های مقامات تهران دانسته بود.

آژانس پیشتر اعلام کرده بود، در سه مکان اعلام‌نشده ایران آثاری از اورانیوم کشف کرده است. این سه مکان در ورامین، تورقوزآباد در حومه تهران و در مریوان در استان کردستان است.

این در حالی است که جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی.ان.ان» گفت که مذاکره‌کنندگان اتمی نسبت به دو هفته پیش به امضای توافق نزدیکتر شده‌اند، هرچند تاکید کرد کماکان «شکاف‌ها و اختلافات عمده‌ای» میان طرف‌ها وجود دارد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم شامگاه یک‌شنبه درباره زمان پاسخ ایران به نظرات آمریکا پیرامون مذاکرات اتمی گفت که «زمان مشخصی را نمی‌توان اعلام کرد اما در اولین فرصتی که جمع‌بندی شکل بگیرد پاسخ داده خواهد شد.»

کنعانی تصریح کرد، بیشتر مسائل مرتبط با توافق برجام میان طرفین حل‌وفصل شده است اما «موضوعات اندک باقیمانده»، موضوعات «حساس، مهم و تعیین‌کننده»‌ هستند.

از سوی دیگر، روزنامه «هاآرتص» جزییاتی از پیش‌نویسی را که اتحادیه اروپا ماه گذشته برای بررسی در اختیار طرفین گذاشت منتشر کرد.

اتحادیه اروپا برای پایان‌دادن به بن‌بست مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، مرداد ماه گذشته پیش‌نویسی را به طرف‌های مذاکره‌کننده پیشنهاد داد و آن را «متن نهایی» خواند.

روزنامه «هاآرتص»، نوشت که پیش از اجرای توافق هسته‌ای احتمالی در مذاکرات وین، 4 مرحله اعتمادسازی بین واشینگتن و تهران وجود دارد.

این گزارش، تاکید می‌کند که بر اساس متن پیش‌نویس توافق هسته‌ای، 165 روز به عنوان چارچوب زمانی این مراحل چهارگانه تعیین شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید