جنگ قدرت طرف‌های لیبی به وسط پایتخت کشیده شد

درگیرهای مسلحانه در طرابلس به مرگ مصطفی برکه هنرمند جوان و معروف لیبی در خیابان الزاویه این شهر انجامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش «العربیه»، نیروهای وابسته به فتحی باشاغا، رئیس دولت مورد حمایت پارلمان لیبی شنبه 5 شهریور پس از کنترل ورودی‌های غرب طرابلس پایتخت کشور به سوی مرکز این شهر در حال پیشروی هستند و همزمان نیروهای تحت کنترل عبدالحمید الدبیبه، رئیس دولت وحدت ملی برای مقابله با این شرایط آماده‌باش کامل اعلام کردند.

طبق گزارش منابع محلی، شبه‌نظامیان معروف به «سواران جنزور» مانع پیشروی نیروهای باشاغا به مرکز طرابلس شده‌اند و در همان حال کاروانی متشکل از ده‌ها خودروی نظامی وابسته به باشاغا از شهر مصراته به سوی پایتخت لیبی حرکت کردند.

از سویی به «تیپ اسامه الجویلی» مستقر در جنوب طرابلس نیز برای حمایت از باشاغا دستور حرکت به سوی مرکز این شهر داده شده است.

در همین رابطه «نیروی عملیات مشترک» از حامیان الدبیبه از طریق رادیوی مصراته خواستار پیوستن همه نیروهای خارج از خدمت جهت مقابله با نیروهای باشاغا شد.

این تحولات باعث شد محمد المنفی، رئیس شورای ریاستی لیبی سفر خود به تونس را نیمه تمام گذاشته و به طرابلس بازگردد.

ابراهیم الشبلی، شهردار طرابلس، پایتخت لیبی هم پیشتر از ادامه درگیری‌های مسلحانه در این شهر که از شامگاه جمعه آغاز شده بود، خبر داد.

الشبلی شنبه به پایگاه خبررسانی «فواصل» در لیبی گفت که‌ شرایط در مناطق «شارع الزاویه»، «سیدی خلیفه» و «باب بن غشیر» بسیار بحرانی است.

به گزارش پایگاه خبری فواصل، درگیرهای مسلحانه شامگاه جمعه در طرابلس به مرگ «مصطفی برکه» هنرمند جوان و معروف لیبی در خیابان الزاویه این شهر انجامید.

درگیری‌ها در منطقه باب بن غشیر در طرابلس
درگیری‌ها در منطقه باب بن غشیر در طرابلس

منابع پزشکی هم به «العربیه» گفتند که طی این درگیری‌ها 4 نفر کشته و دستکم‌ 30 نفر زخمی شدند.

مقامات اورژانس لیبی تاکید کردند که شدت درگیری‌ها مانع انجام کمک‌رسانی به شهروندان و زخمی‌ها می‌شود و همزمان خواستار بازگشایی کریدورهای امن در طرابلس با هدف انجام فعالیت‌های اورژانس شدند.

از سویی شهرداری طرابلس خواهان حمایت از شهروندان عادی توسط نهادهای بین‌المللی مستقر در پایتخت لیبی شد و پارلمان، شورای عالی حکومت، شورای ریاست جمهوری و دو‌ دولت مستقر در کشور را مسئول شرایط بحرانی کنونی دانست.

منابع خبری محلی هم از پرواز پهپادها بر فراز مناطق درگیری در طرابلس خبر دادند.

درگیری‌های اخیر شب گذشته با شلیک سلاح‌های سبک و سنگین به همراه شنیده شدن انفجارهای بزرگ در طرابلس میان گروه‌های مسلح مخالف آغاز شد.

این درگیری‌ها به دنبال افزایش تنش‌های سیاسی و لشکرکشی گروه‌های مسلح در اطراف پایتخت لیبی برای کنترل دوات و نهادهای دولتی شکل گرفت.

ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، جابجایی خودروهای نظامی در مرکز طرابلس و تبادل آتش میان نیروهای طرف‌های درگیر را نشان می‌دهد.

آسیب به منازل مسکونی در درگیری‌های اخیر پایتخت لیبی
آسیب به منازل مسکونی در درگیری‌های اخیر پایتخت لیبی

وزارتخانه‌های کشور و بهداشت لیبی از علت و تعداد دقیق کشته و زخمی‌های این درگیری تاکنون‌ اطلاعیه‌ای رسمی صادر نکردند.

لیبی مدت‌ها شاهد جنگ قدرت میان شبه‌نظامیان طرفدار عبدالحمید الدبیبه، رئیس دولت موقت «وحدت ملی» و رقیب او، فتحی باشاغا، رئیس دولت «ثبات» مورد حمایت مجلس نمایندگان این کشور است.

پیش از این دفتر سازمان ملل متحد مستقر در لیبی به هر گونه حل‌وفصل اختلافات سیاسی از طریق کاربرد زور هشدار داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید