طرح کنگره برای مقابله با تبلیغات جمهوری اسلامی در واکنش به اظهارات نادر هاشمی

نادر هاشمی، استاد دانشگاه دِنور آمریکا - که از تحلیلگران مورد علاقه برخی رسانه‌های دولتی ایران و جمع کثیری از طرفداران رژیم جمهوری اسلامی ایران است - مدعی شده اسرائیل احتمالا در حمله به سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی نقش داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نادر هاشمی، استاد دانشگاه دِنور در ایالت کلرادوی آمریکا - که از تحلیلگران مورد علاقه برخی رسانه‌های دولتی ایران و جمع کثیری از طرفداران رژیم جمهوری اسلامی ایران است - در اظهاراتی که در آن گفته بود، اسرائیل احتمالا در حمله به سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی نقش داشته، جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا را بر آن داشت تا طرحی را برای مقابله با تبلیغات طرفداران جمهوری اسلامی در دانشگاه‌های آمریکا ارائه دهند.
به گزارش سایت خبری «واشینگتن فری‌بیکن» جمهوری‌خواهان ارشد کنگره آمریکا گفته‌اند اظهارات نادر هاشمی «نشانه‌ای از انتشار روزن‌افزون تبلیغات سیاسی و مذهبی جمهوری اسلامی در نهادهای دانشگاهی آمریکا است.»
به گفته این قانون‌گذاران، «کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان» که بزرگترین تشکل جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا است، در ماه‌های آینده تحقیقاتی نظارتی را آغاز خواهد کرد که هدف از آن، تلاش برای مقابله با تبلیغات «یهودی‌ستیزی و آمریکاستیزی» در مراکز آموزشی این کشور است.

صحنه حمله به سلمان رشدی
صحنه حمله به سلمان رشدی


جیم بنکس، رئیس کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان در این زمینه گفت: «تئوری‌های توطئه که یهودی‌ستیزی و آمریکاستیزی را تبلیغ می‌کند، اکنون در دانشگاه‌ها رواج یافته و ذهن دانشجویان را مسموم می‌کند.»

او در ادامه اظهارات نادر هاشمی را نمونه‌ای از آن‌چه که تحقیقات او مورد هدف قرار می‌دهد خواند.
گِرگ استوبی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز اظهارات نادر هاشمی را «خطرناک و نادرست» خواند و آن را «یهودی‌ستیزی» آشکار دانست.
گفتنس است نادر هاشمی در گفت‌وگویی با نگار مرتضوی، مجری «ایران پادکست» به موضوع سوءقصد به جان سلمان رشدی اشاره کرده و با طرح سناریویی مدعی شد «احتمالا» هادی مطر، ضارب سلمان رشدی، با یکی از «عوامل موساد» در ارتباط بوده است.
به ادعای هاشمی، بر اساس این سناریو، احتمالا این عامل موساد خود را به‌عنوان یکی از هواداران سپاه پاسداران معرفی کرده است.
او در ادامه افزوده، از آن‌جایی که اسرائیل مخالف یک توافق هسته‌ای احتمالی جدید با ایران است، تل‌آویو می‌توانسته با هدف ضربه به گفت‌وگوها، این حمله را برنامه‌ریزی کرده باشد.

هادی مطر عامل حمله به سلمان رشدی
هادی مطر عامل حمله به سلمان رشدی

ارتباط ضارب با حزب‌الله و سپاه

این در حالی است که مادر هادی مطر، عامل حمله به سلمان رشدی در اظهاراتی گفت که پسر آمریکایی‌اش پس از سفری یک‌ماهه به محل اصالت خانوادگی‌اش در لبنان، که از مناطق تحت نفوذ «حزب‌الله» است، به یک «متعصب مذهبی» بدل شد.

سیلوانا فَردوس، که خود مسلمان و متولد لبنان است، در گفت‌وگویی اختصاصی با نشریه بریتانیایی «دیلی میل» گفت که هادی مطر پس از سفر به لبنان آدم دیگری شد، و مدام از مادرش انتقاد می‌کرد که چرا وی را با «تربیت اسلامی جدی‌تر» بار نیاورده است.

مادر هادی مطرو منزلشان
مادر هادی مطرو منزلشان

مطر متولد ایالات متحده از پدر و مادری لبنانی است. والدین وی سال‌ها پیش از شهر مرزی «یارون» در جنوب این کشور، که از پایگاه‌های اصلی حزب‌الله، «گروه تروریستی نیابتی رژیم ایران» است، به آمریکا مهاجرت کردند.

گفتنی است هادی مطر 24 ساله با یک گواهی‌نامه جعلی تحت نام «حسن مغنیه» بازداشت شد، که تشابه اسمی با یکی از فرماندهان ارشد حزب‌الله دارد که چند سال پیش به قتل رسید. صفحه فیس‌بوک وی نیز پر از تصاویر رهبران جمهوری اسلامی است، و گفته می‌شود مستقیما با «نیروی قدس» سپاه پاسداران ایران در ارتباط بوده است.

فیسبوک هادی مطر
فیسبوک هادی مطر

تمجید ضارب از خمینی

هادی مطر، عامل سوءقصد به جان سلمان رشدی، که هم‌اکنون در بازداشت است در اولین اظهارات خود پس از این حمله، ضمن تمجید از روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که برای قتل این نویسنده بریتانیایی - هندی فتوا صادر کرده بود، اعتراف کرد که او گمان نمی‌برد رشدی نجات پیدا کند.

مطر روز 26 مرداد در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «نیویورک پست» ضمن تمجید از خمینی گفت: «هنگامی که شنیدم او (رشدی) نجات یافته، تعجب کردم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید