تنش دیپلماتیک میان مغرب و تونس در پی استقبال از رهبر جبهه پولیساریو

وزارت خارجه مغرب: استقبال رئیس جمهوری تونس از رهبر شبه‌نظامیان جدایی‌طلب، اقدامی خطرناک و بی‌سابقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه پادشاهی مغرب اعلام کرد که سفیر خود در تونس را «فورا برای رایزنی» فراخوانده و مشارکت این کشور در هشتمین نشست سران مجمع همکاری ژاپن و آفریقا «تیکاد» در تونس را به حالت تعلیق درآورد. این اقدام تنها یک ساعت پس از استقبال قیس سعید، رئیس جمهوری تونس از ابراهیم غالی، رهبر جبهه جدایی‌طلب پولیساریو در فرودگاه قرطاج، صورت گرفت.
در بیانیه وزارت امور خارجه مغرب که نسخه‌ای از آن به دست«العربیه» رسیده، آمده است که استقبال رئیس جمهوری تونس از رهبر شبه‌نظامیان جدایی‌طلب، اقدامی خطرناک و بی‌سابقه است که عمیقاً احساسات مردم مغرب و جریانات سیاسی این کشور را مورد اهانت قرار داد.
این بیانیه می‌افزاید: «تونس اخیراً نگرش‌ها و رویکردهای منفی خود نسبت به پادشاهی مغرب و منافع راهبردی آن را افزایش داده است.»
وزارت خارجه مغرب تاکید کرده که موضع دولت تونس «در چارچوب مجمع همکاری ژاپن و آفریقا (تیکاد )، تاکیدی علنی بر مواضع خصمانه آن است.»
در این بیانیه همچنین تصریح شده که «تونس در تضاد با موضع ژاپن و نقض روند تدارک نشست و أصول مربوطه، تصمیم گرفت به طور یکجانبه از این سازمان جدایی‌طلب دعوت کند.»

استقبال رئیس جمهوری تونس از رهبر شبه‌نظامیان جدایی‌طلب صحرا
استقبال رئیس جمهوری تونس از رهبر شبه‌نظامیان جدایی‌طلب صحرا


وزارت امور خارجه مغرب در اولین واکنش رسمی این کشور اعلام کرد که در هشتمین اجلاس سران (تیکاد) که در روزهای 27 و 28 اوت در تونس برگزار می‌شود، شرکت نمی‌کند و بلافاصله سفیر تونس را در پاسخ به «این موضع خصمانه که به روابط برادرانه دیرینه عامل پیوند دو کشور بوده، آسیب می رساند»، برای رایزنی احضار کرد.
مغرب اعلام کرد که «این تصمیم به هیچ وجه بر روابط قوی و مستحکم میان مردم مغرب و تونس، مبتنی بر تاریخ و سرنوشت مشترک و همچنین بر پایبندی پادشاهی مغرب از منافع آفریقا و فعالیت‌های آن در داخل اتحادیه آفریقا و تعهدات پادشاهی مغرب در چارچوب (تیکاد ) تاثیر نخواهد گذاشت.

پاسخ تونس به بیانیه مغرب

وزارت امور خارجه تونس در بیانیه‌ای به تصمیم مغرب مبنی بر تحریم سمپوزیوم بین‌المللی توکیو برای توسعه آفریقا «تیکاد 8» در 27 و 28 اوت در تونس، به دلیل استقبال رئیس‌جمهوری این کشور از ابراهیم غالی، دبیر کل جبهه‌ پولیساریو واکنش نشان داد.
وزارت امور خارجه تونس اتهامات مغرب را «غیرقابل قبول» و «مغالطه‌» توصیف کرده و درباره مخالفت رباط با شرکت هیئت «جمهوری دموکراتیک عربی صحرا» در همایش «تیکاد»، ابراز شگفتی کرد.
وزارت خارجه تونس در بیانیه‌اش با اعلام بی طرفی کامل تونس در موضوع صحرای غربی تاکید کرد که این موضع در چارچوب حفظ قوانین بین‌المللی، موضعی قاطع است که تا زمان یافتن راه حل مسالمت‌آمیز مورد قبول همه از سوی تمامی طرف‌های دست‌اندرکار، تغییر نخواهد کرد.
تونس همچنین اعلام کرد که نسبت به مصوبات اتحادیه افریقا که این کشور از جمله بانیان آن بوده، متعهد باقی خواهد ماند.
وزارت امور خارجه تونس خاطرنشان کرد برخلاف آنچه در بیانیه مغرب آمده است، اتحادیه آفریقا در وهله اول، به عنوان یکی از شرکت‌کنندگان اصلی در سازماندهی همایش بین‌المللی توکیو، یادداشتی را منتشر کرد که در آن از همه اعضای اتحادیه آفریقا از جمله جمهوری دموکراتیک عربی صحرا برای شرکت در فعالیت‌های اجلاس سران«تیکاد – 8» در تونس دعوت کرد.
رئیس کمیسیون آفریقا نیز در مرحله بعدی مستقیما و به شکلی انفرادی از جمهوری صحرا برای حضور در این اجلاس دعوت کرد که این دو دعوت در راستای مصوبات شورای اجرایی اتحادیه آفریقا در اجلاس لوزاکا / زامبیا در 14 و 15 ژوئیه 2022 - با حضور هیئت مغرب قرار دارد که بر ضرورت دعوت از همه اعضای اتحادیه آفریقا برای شرکت در نشست«تیکاد -8»، تاکید داشت.
در ادامه این بیانیه آمده است که جمهوری صحرا در ششمین نشست «تیکاد» در نایروبی / کنیا در سال 2016 و هفتمین نشست در یوکوهاما / ژاپن در سال 2019 شرکت کرده و همچنین در نشست‌های منطقه‌ای دیگر مانند اجلاس سران آفریقا - اروپا که در فوریه 2022 در بروکسل برگزار شد، شرکت داشت که پادشاهی مغرب هم در تمامی این نشست‌ها مشارکت کرده است.
وزارت امور خارجه تونس تصریح کرد بر اساس داده‌های مستند نزد اتحادیه آفریقا، هیچ توجیه منطقی برای بیانیه مغرب وجود ندارد، به ویژه که تونس به تمام ترتیبات مربوط به میزبانی اجلاس، مطابق با مراجع قانونی آفریقایی مربوطه در مورد سازماندهی اجلاس‌ها، کنفرانس‌ها و جلسات مشارکت، احترام گذاشته است.
تونس ضمن رد قاطعانه مطالب بیانیه مغرب مبنی بر متهم کردن تونس به اتخاذ موضع تهاجمی در قبال مغرب و آسیب رساندن به منافع این کشور، بر تمایل خود برای حفظ روابط دوستانه، برادرانه و تاریخی ریشه‌دار خود با مردم مغرب تاکید کرد.
تونس خاطرنشان کرد در راستای تداوم سیاست خارجی خود، در خصوص عدم مداخله در امور داخلی کشورها و احترام به گزینه‌های آنها، مخالفت با مداخله در امور داخلی و استقلال در تصمیم ملی خود را نیز مورد تاکید قرار داده و بر این اساس، مقرر داشت که سفیر خود در رباط را فورا برای رایزنی فراخواند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید