بلومبرگ: گام آخر مذاکرات هسته‌ای ایران در وین شاید هفته‌ها طول بکشد

به گزارش بلومبرگ، دو موضوع بازرسی‌های آژانس و ضمانت‌های درخواستی ایران موانع دستیابی به توافق نهایی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «بلومبرگ» به نقل از برخی مقامات غربی گزارش داده، ایران و آمریکا در جریان مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، هنوز اختلافاتی درباره برخی «جزئیات مهم» دارند و برای حل‌وفصل کردن این اختلافات ممکن است به هفته‌ها زمان نیاز داشته باشند.

ایران هفته گذشته پاسخ خود به پیشنهاد اتحادیه اروپا را به مسئول سیاست خارجی این اتحادیه ارائه کرد و ایالات متحده هم چهارشنبه گذشته واکنش دولت بایدن به پیشنهاد مذکور و نظرات ایران پیرامون آن را به طرف اروپایی ارسال کرد.

طبق خبرهای منتشر شده در این رابطه، آمریکا با همه شرط‌های ایران مخالفت کرده و به‌ویژه خواستار پاسخ ایران به پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است.

دو مانع بر سر توافق

با این وجود، دو مقام دولتی دیگر که از جریان مذاکرات آگاه هستند، با اشاره به موضوع بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای تهران و همچنین مساله ضمانت‌های درخواستی ایران برای عدم خروج مجدد آمریکا از این توافق، تصریح کرده‌اند که اختلافات بین تهران و واشینگتن درباره این دو موضوع هنوز ادامه دارد.
طرف‌های مذاکره‌کننده در روزهای گذشته، درباره آخرین تحولات این گفت‌وگوها اظهارنظر عمومی نکرده‌اند، اما به گفته بلومبرگ، گمان برده می‌شود که آمریکا در حال اعمال فشار بر ایران است تا مقامات تهران از برخی خواسته‌های خود عقب‌نشینی کنند.
به گفته منابع آمریکایی، تهران در ماه جاری، از شرط خود برای حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا دست کشید. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز روز گذشته اعلام کرد، توپ در زمین ایران است.
یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز به بلومبرگ گفته است، اگر توافق هسته‌ای نهایی شود، سانتریفیوژهای ایران جمع‌آوری می‌شود و اگر تهران قصد خروج از این توافق را داشته باشد، شش ماه برای این کشور طول خواهد کشید تا مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای را طی کند.‌

دو نشست آینده آژانس

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه سپتامبر دو نشست مهم را برگزار خواهد کرد که نمایندگان ارشد طرف‌های مذاکره‌کننده وین نیز در آن حضور خواهند داشت.
به گفته یک مقام اروپایی که نخواست نامش منتشر شود، اگر توافق نهایی در وین امضا شود، تاثیر لغو تحریم‌ها علیه ایران به صورت تدریجی خود را نشان خواهد داد. به گفته او، ماه‌ها طول خواهد کشید، تا ایران به صورت کامل به بازار نفت بازگردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید