انتقاد شدید قانون‌گذاران کنگره از بایدن درباره عدم شفافیت مذاکرات با ایران

قانونگذاران آمریکایی به دنبال این هستند که اطلاعات دقیق‌تری در مورد توافق درحال شکل‌گیری میان آمریکا و ایران به دست آورده و اطمینان یابند که این توافق به زیان منافع آمریکا تمام نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

قانون‌گذاران آمریکایی ضمن انتقاد شدید از دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره عدم شفافیت مذاکرات توافق هسته‌ای با ایران خواستار پایبندی‌اش به قانون «اینارا» شدند که طبق آن دولت آمریکا موظف است برجام را به عنوان یک توافق جدید و نه تداوم توافق پیشین ارائه کند.
با افزایش احتمال انعقاد توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا، پرسش‌ها و شبهاتی در واشینگتن در خصوص رویکرد دولت بایدن مطرح شده تا جایی که رئیس جمهوری آمریکا را به عدم شفافیت متهم می‌کند.
مایک مک‌کال، جمهوری‌خواه ارشد کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، عدم ارتباط دولت با کنگره، آنهم درحالی که مجلس ایران در جریان جزئیات مذاکرات قرار گرفته است را تکان دهنده توصیف کرد.
علاوه بر موضوع نگرانی‌ها در مورد مفاد توافق و مطالبات، یا به عبارت دقیق‌تر دستاوردهای احتمالی ایران، روند احیای برجام، پرسش‌های متعددی را در مورد خطراتی که ایران ممکن است برای امنیت و صلح منطقه‌ای و بین المللی ایجاد کند، مطرح می‌سازد.
جول رایبورن، مشاور جمهوری‌خواه نیز در این باره گفت که اگر دولت بایدن به برجام بازگردد، این توافق به دلیل تداوم اقدامات جنگ‌افروزانه ایران، دچار فروپاشی خواهد شد.
قانونگذاران آمریکایی به دنبال این هستند که اطلاعات دقیق‌تری در مورد توافق درحال شکل‌گیری میان آمریکا و ایران به دست آورده و اطمینان یابند که این توافق به زیان منافع آمریکا تمام نخواهد شد.
در این زمینه، مک‌کال اعلام کرد که مذاکره کنندگان آمریکایی عملا در راستای امتیازدهی بیشتر و جا انداختن «توافق بد» برای مردم آمریکا حرکت می‌کنند.

سناریوهای گوناگون برای مقابله

در صورت مخالفت دولت بایدن با ارائه توافق هسته‌ای به کنگره برای تصویب، مخالفان، سناریوهای متعددی از جمله رای‌گیری علیه توافق و نه تصویب آن و جمع‌آوری دو سوم آرا با هدف تایید رای‌گیری در مجلس سنا و مجلس نمایندگان را مطرح کردند.
همچنین لزوم اطلاع کنگره از توافق هسته‌ای بر اساس قانون «اینارا» که دولت آمریکا را به ارائه آن به عنوان یک توافق جدید و نه ادامه توافق قبلی موظف می‌سازد نیز از جمله این دست از سناریوهاست.
بدین ترتیب اعطای هرگونه ضمانت در صورت ارائه این توافق به عنوان یادداشت تفاهم و نه یک معاهده، امکان‌پذیر نیست.
سناریوی دیگر، هشداردهی در این خصوص است که اگر رئیس جمهوری آینده، جمهوری خواه باشد، (مانند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق)، از توافقی که قرار است با ایران منعقد شود، خارج خواهد شد.
جمهوری خواهان این پرسش را مطرح می‌کنند که چگونه دولت کنونی می‌تواند میلیاردها دلار در اختیار ایران بگذارد تا نه تنها بی ثبات کردن امنیت خاورمیانه را تداوم بخشد بلکه تحریم‌ها علیه دولت یا رژیمی که متهم به توطئه برای ترور مقامات آمریکایی است را لغو کند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید