مقامات اسرائیلی: احیای «برجام» روسیه را در جبهه اوکراین تقویت می‌کند

منتقدان نگرانند متن توافق جدید طوری نوشته شود که در را برای داد و ستد بین‌المللی با سپاه و کسب سرمایه توسط این سازمان تروریستی باز نگه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

افزایش همکاری‌ها میان مسکو و تهران به یکی از دغدغه‌های اصلی منتقدان احیای «برجام» تبدیل شده است، و مقامات اسرائیلی و دیگر مخالفان می‌گویند که احیای توافق هسته‌ای که منجر به کاهش تحریم‌های روی ایران می‌شود، می‌تواند روسیه را به‌طور غیرمستقیم با استفاده از ایران برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی، در جبهه اوکراین تقویت کند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، روسیه در مواجهه با تحریم‌های کمرشکن اقتصادی و محدودیت‌های تسلیحاتی و قطعات نظامی برای ادامه جنگ در اوکراین، به طرز فزاینده‌ای به شریک خود ایران وابسته شده است، به‌طوری که حتی از این کشور پهپاد جنگی وارد می‌کند. بر این اساس، مقامات اسرائیلی نگران هستند که احیای «برجام»، که به افزایش همکاری مسکو و تهران می‌انجامد، روسیه را در اوکراین تهاجمی‌تر کند.

نگرانی دیگر منتقدان «برجام»، که از کانال دیگری به روسیه و جنگ اوکراین مربوط است، این است که اتحادیه اروپا، که به خاطر جنگ در همسایگی خود در بحران انرژی افتاده و سخت خواهان دسترسی به منابع انرژی ارزان ایران است، آمریکا را قانع کند تا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای خاتمه دادن به بازرسی فعالیت‌های اتمی مشکوک ایران تحت فشار بگذارد.

آمریکا به اسرائیل اطمینان داده است که رافائل گروسی را برای این کار تحت فشار نخواهد گذاشت، اما اسرائیل و دیگر منتقدان کماکان نگرانند، چرا که به‌رغم وعده و وعیدهای مشابه از سوی دولت اسبق آمریکا، این کشور و اتحادیه اروپا به امید نهایی کردن توافق هسته‌ای اصلی سال 2015 با ایران، آژانس را مجبور کردند تا تحقیقات مشابهی را تعطیل کند.

علاوه بر این‌ها، اسرائیل و منتقدان احیای «برجام» بدبین هستند که حتی با وجود حفظ سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی تحت تعقیب ایالات متحده، متن توافق جدید طوری نوشته شود که در را برای داد و ستد بین‌المللی با سپاه و کسب سرمایه توسط این سازمان تروریستی باز نگه دارد.

بر اساس گزارش‌ها، مذاکره‌کنندگان ایرانی به دنبال درج بندهایی در توافق جدید هستند تا کمپانی‌های بین‌المللی را از هرگونه تحریم و تنبیهی بابت سرمایه‌گذاری و فعالیت در ایران، که قطعا آنها را وارد معامله با سپاه پاسداران می‌کند، محافظت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید