ماکرون: در رابطه با احیای برجام توپ در زمین ایران است

مکرون اظهار داشت که اگر توافق با شرط و شروط کنونی امضا شود، مفید بوده و وجود چنین توافقی بهتر از نبود توافق خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در رابطه با مذاکرات احیای برجام و پیشنهاد اروپا برای حل‌و‌فصل مشکل اتمی تهران گفت که توپ هم اکنون در زمین ایران است.

مکرون، جمعه 4 شهریور تاکید کرد، امضای توافق برای همه مفید است اما توافق کنونی همه مشکلات را حل نخواهد کرد.

رئیس جمهوری فرانسه درباره احتمال به ثمر رسیدن مذاکرات کنونی برای احیای توافق هسته‌ای میان تهران و قدرت‌های جهانی، سخنی نگفت اما اظهار داشت که پس از گفتگوهای فراوان با طرف آمریکایی، هم اکنون تهران باید تصمیم مناسبی بگیرد.

او‌ تصریح کرد که به دنبال گمانه‌زنی در این رابطه نیست و افزود، با رعایت توازن در مذاکرات خواستار حل جدی مسئله اتمی ایران از طریق گفتگوهای جدی با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا بوده است.

مکرون اظهار داشت که اگر توافق با شرط و شروط کنونی امضا شود، مفید بوده و وجود چنین توافقی بهتر از نبود توافق خواهد بود.

رئیس جمهوری فرانسه بیان کرد، قابل درک است که توافق کنونی به همه مسائل نمی‌پردازد و به همین دلیل درباره مسائلی چون «موشک‌های بالستیک، سیاست‌های منطقه‌ای و بی‌ثبات کردن جهان» باید با ایران گفتگو کرد.

فرانسه از جمله شش کشور امضاکننده برجام با ایران در سال 2015 بود که طی آن در سال 2018 آمریکا به‌طور یکجانبه از آن خارج شد.

اتحادیه اروپا پس از یک سال و نیم مذاکرات اتمی هفته گذشته آخرین پیش‌نویس احیای برجام را به ایران و آمریکا ارائه کرد.

ایران هفته گذشته پاسخ خود به پیشنهاد اتحادیه اروپا را به مسئول سیاست خارجی این اتحادیه ارائه کرد و ایالات متحده هم چهارشنبه گذشته واکنش دولت بایدن به پیشنهاد مذکور و نظرات ایران پیرامون آن را به طرف اروپایی ارسال کرد.

طبق خبرهای منتشر شده در این رابطه، آمریکا با همه شرط‌های ایران مخالفت کرده و به‌ویژه خواستار پاسخ ایران به پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید