شکایت علیه ابراهیم رئیسی در دادگاه نیویورک به‌دلیل نقش‌داشتن در اعدام‌های 67

قرار است ماه آینده رئیسی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک گروه از مخالفان در تبعید جمهوری اسلامی، شکایتی علیه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران تسلیم مقامات قضایی دولت فدرال آمریکا در دادگاه نیویورک کردند.

قرار است ماه آینده رئیسی برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شود.

«شورای ملی مقاومت ایران» وابسته به «سازمان مجاهدین خلق» مستقیماً این شکایت را تسلیم دادگستری آمریکا نکرده، اما گفته است که در شکایت‌نامه، رئیسی به «شکنجه و قتل در جریان اعدام هزاران زندانی سیاسی در سال 67 در ایران و جنایت علیه بشریت» متهم شده است.

استیون شنیبام، وکیل شاکیان خصوصی، به خبرگزاری «فاکس‌نیوز» گفته است: «شکی نیست که ابراهیم رئیسی به عنوان معاون وقت دادستان کل کشور در استان تهران یکی از اعضای همین کمیسیون بوده است. خود رئیسی مشارکت خود را در اعدام‌های سال 67 انکار نکرده است. او گفته است که مشارکت او در این اعدام‌ها مصداق دفاع از حقوق بشر بوده است.»

اخیرا جمعی از قانونگذاران آمریکایی نیز از دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواستند تا به هیئت دیپلماتیک ایرانی، شامل رئیسی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر ویزا ندهد، چرا که آنها نماینده یک «رژیم تروریست» هستند.

به گزارش «فاکس نیوز»، یک گروه هفت‌نفره از سناتورهای جمهوری‌خواه شامل تام کاتن، سناتور آرکانزاس، مارکو روبیو، سناتور فلوریدا و تد کروز، سناتور تگزاس نامه‌ای به جو بایدن فرستاده و از او خواستند تا به هیئت ایرانی ویزا ندهد.

پیشتر اقدامات مشابه علیه رئیسی در بریتانیا صورت گرفته و در شکایتی که تسلیم مقامات آمریکا شده، آمده است که رئیس جمهوری کنونی ایران عضو «کمیسیون مرگ» مرکب از چهار قاضی بوده که فرمان اعدام و شکنجه هزاران زندانی سیاسی را صادر کرده است.

از سویی، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اخیرا گفته است، ایالات متحده به عنوان میزبان سازمان ملل ملزم است که روادید ورود برای نمایندگان دولت‌های عضو سازمان ملل به منظور شرکت آنان در نشست‌های این سازمان صادر کند.

رئیسی اگرچه اخیرا وارد دومین سال ریاست‌جمهوری خود در ایران شده است، اما تاکنون در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید