تلاش ایران برای افزایش نفوذ در آفریقای غربی

برجسته‌ترین منبع طبیعی مالی طلاست، که بابت آن همیشه مورد توجه قدرت‌های استعماری بوده است. این کشور سومین تولیدکننده طلا در قاره آفریقاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان می‌گویند سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران به مالی، و وعده‌های او برای افزایش همکاری‌های «نظامی و اقتصادی» به حاکم نظامی این کشور که با کودتا به قدرت رسیده است، در راستای افزایش نفوذ رژیم ایران در غرب آفریقاست.

به گزارش خبرگزاری «افریکن بیزنس»، امیرعبداللهیان که به تازگی به مالی سفر کرد، در گفت‌وگو با آسیمی گویتا اظهار کرد ایران با وجود تحمل «تحریم‌های ظالمانه» بین‌المللی توانسته از «استقلال سیاسی» خود دفاع کند، و در عین حال به «پیشرفت‌های علمی و اقتصادی» دست پیدا کند؛ و افزوده بود ایران قصد دارد همکاری‌های خود با مالی را در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، نظامی، فناوری، و علمی افزایش دهد.

گویتا به نوبه خود از اظهارات وزیرخارجه ایران استقبال کرد و گفت «موفقیت‌های ایران» را «الگویی مناسب» برای مالی به منظور ایستادگی در برابر «خواسته‌های بیش از حد برخی دول خارجی» می‌داند، و افزود باماکو (پایتخت مالی) آماده پذیرایی از صنعتگران و فعالان اقتصادی ایرانی است.

مالی کشوری پهناور در غرب قاره آفریقاست، که بیش از 1240000 کیلومتر مربع مساحت، و جمعیتی بالغ بر 22 میلیون نفر است. این کشور که کاملا محصور در خشکی است و به آب‌های آزاد جهان دسترسی ندارد، هشتمین کشور بزرگ آفریقاست. برجسته‌ترین منبع طبیعی مالی طلاست، که بابت آن همیشه مورد توجه قدرت‌های استعماری بوده است. این کشور سومین تولیدکننده طلا در قاره آفریقاست.

مالی تا اواسط قرن بیستم مستعمره فرانسه بود، و در آن زمان، در نتیجه جنبش‌های ضداستعماری در آفریقا و باقی نقاط جهان، توانست استقلال خود را به دست آورد. این کشور در دهه 1990 به یک دموکراسی چندحزبی تبدیل شد، اما در سال‌های اخیر مبتلابه چندین کودتای نظامی بوده است، و در حال حاضر توسط یک هیئت نظامی به ریاست سرهنگ آسیمی گویتا رهبری می‌شود.

به دلیل استقرار حکومت نظامی در باماکو، که به نقض ساختار دموکراتیک این کشور، موضع‌گیری‌های تند و تیز در برابر غرب، و در برخی موارد سرکوب مردمان ناراضی انجامیده است، مالی طی سالیان اخیر در انزوای بین‌المللی به سر می‌برد. تحلیلگران بر این باورند که سفر امیرعبداللهیان در این زمان به منظور کشاندن مالی به حوزه نفوذ ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید