واشینگتن: به روند دیپلماسی در قبال ایران پایبند هستیم

خبرنگار العربیه پیشتر گزارش داده بود، واشینگتن با تمام شروط اضافی ایران که در «اصلاحیه» پیش‌نویس اتحادیه اروپا توسط تهران گنجانده شده بود، مخالفت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشینگتن با هدف بازگشت دوجانبه به توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، به روند دیپلماسی در قبال ایران پایبند است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه 24 اوت، به «العربیه» گفت، بازگشت دوجانبه به برجام، در راستای منافع ملی ایالات متحده آمریکا است.

او در ادامه تأکید کرد، برای اعمال محدودیت در برنامه هسته‌ای ایران، دیپلماسی بهترین انتخاب است.

مخالفت با تمام شرط‌ها

خبرنگار العربیه پیشتر گزارش داده بود، واشینگتن با تمام شروط اضافی ایران که در «اصلاحیه» پیش‌نویس اتحادیه اروپا توسط تهران گنجانده شده بود، مخالفت کرده است.

بر اساس این گزارش، آمریکا تأکید کرده که ایران نباید اورانیوم را بیش از 4 درصد غنی‌سازی کند و در همین راستا، تمام محدودیت‌ها علیه بازرسان بین‌المللی می‌باید برداشته شود.

بررسی پاسخ آمریکا توسط ایران

وزارت خارجه ایران، چهارشنبه اعلام کرد، پاسخ آمریکا به نظرات ایران درباره پیش‌نویس اتحادیه اروپا را دریافت کرده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این زمینه اعلام کرد، تهران شامگاه چهارشنبه، پاسخ آمریکا در این زمینه را از طریق هماهنگ‌کننده اروپایی دریافت کرده است.

او در اضافه افزود، تهران پس از این‌که پاسخ آمریکا را مورد بررسی قرار دهد، نتیجه آن را به هماهنگ‌کننده اروپایی ابلاغ خواهد کرد.

شایان ذکر است که اتحادیه اروپا در اوایل مرداد ماه، پیش‌نویسی را تحت عنوان «متن نهایی» برای طرف‌های مذاکره‌کننده در وین ارسال کرده بود.

پاسخ ایران به این «متن نهایی»، اعمال برخی تغییرات بود که به گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، شروطی «منطقی» بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این هفته اعلام کرده بود، پیش‌نویس اتحادیه اروپا بر اساس پیش‌نویس پیشین که در اسفند ماه سال گذشته تدوین شده بود، آماده شده است.

واشینگتن پیشتر برای امضای پیش‌نویس اسفند ماه اعلام آمادگی کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید