اسرائیل متن توافق هسته‌ای با ایران را «بد و غیرقابل پذیرش» توصیف کرد

نخست‌وزیر اسرائیل: متن کنونی توافق هسته‌ای حتی با معیارهای خود بایدن و تعهدات او برای ممانعت از تبدیل ایران به کشوری هسته‌ای مطابقت ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که اتحادیه اروپا منتظر پاسخ آمریکا به متن نهایی توافق هسته‌ای جدید با ایران است، اسرائیل بار دیگر بر مخالفت خود با آن تاکید ورزید.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل چهارشنبه 2 شهریور در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که متن کنونی توافق هسته‌ای، «بد و غیرقابل پذیرش» است.

100 میلیارد دلار

لاپید این پرسش را مطرح کرد که «چگونه می‌توان قراردادی را با ایرانی‌ها امضا کرد که سالانه صد میلیارد دلار را به عنوان پاداشی برای زیر پا گذاشتن تمامی تعهداتشان، در اختیار آن‌ها می‌گذارد؟»

لاپید همچنین اظهار داشت که متن کنونی توافق هسته‌ای حتی با معیارهای خود بایدن و تعهدات او مبنی بر ممانعت از تبدیل شدن ایران به کشوری هسته‌ای نیز مطابقت ندارد.

او گفت که توافق پیشنهادی به ایران این امکان را می‌دهد تا 100 میلیارد دلار را برای پشتیبانی از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن و بی‌ثبات کردن منطقه خاورمیانه هزینه کند.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت که به رهبران اروپایی درباره ضرورت توقف مذاکرات با ایران اطلاع داده است و تاکید کرد که اگر توافقی با ایران امضا شود برای اسرائیل الزام‌آور نخواهد بود و تل‌آویو هرگز به آن متعهد نخواهد شد.

او افزود که اسرائیل نمی‌خواهد در سایه تهدیدهای هسته‌ای رژیم ایران زندگی کند و از همین رو برای ممانعت از تبدیل شدن ایران به کشوری هسته‌ای اقدام خواهد کرد.

اسرائیل و آمریکا
اسرائیل و آمریکا

گفت‌وگو با دولت آمریکا

لاپید همچنین خاطرنشان کرد که «دولت اسرائیل در حال انجام گفت‌وگوی باز با دولت آمریکا در مورد همه مسائل مورد مناقشه است، به‌ویژه که واشنگتن نزدیک‌ترین متحد ما بوده و هنوز هم هست.»

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل نیز سه‌شنبه با تاکید بر این که کشورش تمام تلاش خود را برای تأثیرگذاری بر توافق هسته‌ای انجام خواهد داد، به دولت بایدن هشدار داد که این توافق، امکان انتقال 250 میلیارد دلار به شبه‌نظامیان نیابتی ایران را فراهم می‌کند.

شایان توجه است که اسرائیل طی چند روز گذشته با نزدیک شدن به مرحله نهایی مذاکرات هسته‌ای، دیدارهای خود با مقامات آمریکایی را افزایش داده و مخالفت خود با توافق هسته‌ای با تهران را تکرار کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید