گروسی: ایران پاسخ قانع‌کننده‌ای درباره فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک خود ارائه نداده است

مدیرکل آژانس تأکید کرد، واشینگتن برای توقف تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک ایران، هیچ‌گونه فشاری علیه این نهاد بین‌المللی وارد نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

واکنش‌ها به خبر عقب‌نشینی ایران از شرط خود مبنی بر بسته شدن پرونده تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک ایران ادامه دارد و رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در اظهاراتی اعلام کرد، این نهاد بین‌المللی به تحقیقات خود درباره پرونده ایران ادامه می‌دهد.

گروسی، چهارشنبه 2 شهریور در گفت‌وگویی با شبکه «پی‌بی‌اس» اعلام کرد، ایران پاسخ قانع‌کننده‌ای درباره آثار اورانیوم کشف‌شده در 3 مرکز اعلام نشده این کشور ارائه نداده است و تحقیقات آژانس در این زمینه تاکنون ادامه دارد.

«واشینگتن هیچ فشاری وارد نکرد»

گروسی در ادامه این مصاحبه افزود، واشینگتن برای توقف این تحقیقات هیچ‌گونه فشاری علیه آژانس وارد نکرده است.

مدیر کل آژانس روز گذشته نیز در گفت‌وگویی با «سی‌ان‌ان»، با اشاره به تداوم تحقیقات آژانس گفته بود، این پرونده از مذاکرات هسته‌ای وین کاملا مستقل است.

ایران پیشتر تمامی دوربین‌های نظارتی که پس از امضای توافق سال 2015 در مراکز هسته‌ای این کشور نصب شده بود را از دسترس خارج کرد.

گروسی در واکنش به این اقدام ایران گفته بود، تهران «ضربه مرگ‌باری» به فرصت احیای برجام وارد کرده است.

«مسائل حساس»

واشینگتن این هفته اعلام کرد که هنوز در حال بررسی پاسخ ایران به متن پیش‌نویس اتحادیه اروپا است.

شورای امنیت ملی آمریکا نیز روز گذشته اعلام کرد، ایران در برخی مسائل حساس، امتیازات مهمی داده است و افزود که دست‌یابی به توافق، ایران را ملزم به برچیدن برنامه هسته‌ای خود خواهد کرد.

این شورا تاکید کرد که در صورت احیای مجدد برجام، غنی‌سازی بیش از 3.67 درصد برای ایران ممنوع می‌شود و تا سال 2031 ذخیره اورانیوم تهران نباید بیشتر از 300 کیلوگرم باشد.

در بیانیه شورای امنیت ملی آمریکا آمده است که ایران باید ذخایر اورانیوم غنی‌شده 20 و 60 درصد خود را تحویل داده و فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته‌اش را متوقف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید