پمپئو: بایدن با احیای توافق برجام «رژیم خونخوار خامنه‌ای» را تقویت می‌کند

شورای امنیت ملی آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که تهران در پرونده‌های حساس امتیازاتی داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، چهارشنبه 2 شهریور تاکید کرد که احیای توافق هسته‌ای ایران توسط دولت جو بایدن، «رژیم خونخوار» آیت‌الله‌ها را تقویت می‌کند.

پمپئو در توییتی که در حساب توییتر خود منتشر کرد، نوشت: «خبرهایی که از وین می‌آید بسیار ناراحت‌کننده است. چراکه تیم جو بایدن به احیای توافق هسته‌ای شکست‌خورده ایران نزدیک شده است».

Advertisement

او افزود: «بایدن اول طالبان افغانستان را به قدرت بازگرداند و حالا مانند اوباما به رژیم خونخوار آیت‌الله‌ها قدرت می‌بخشد».

شورای امنیت ملی آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که تهران در پرونده‌های حساس امتیازاتی داده است.

اما یک مقام ارشد آمریکایی تاکید کرد که امکان دستیابی به توافق هسته‌ای جدید تا کنون مشخص نیست.

این مقام که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود، افزود که هنوز شکاف‌هایی بین واشینگتن و تهران وجود دارد.

با این حال این مقام ارشد آمریکایی تصریح کرد، تهران برخی از شروط اساسی برای احیای توافق هسته‌ای مانند پایان دادن به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را کنار گذاشته است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که اکثر کشورهای درگیر در مذاکرات هسته‌ای با متن پیشنهاد اروپا موافقت کردند.

او همچنین در گفت‌وگو با تلویزیون اسپانیا، افزود: «بیشتر طرف‌های امضا کننده توافق هسته‌ای با پیشنهاد اروپا موافق هستند، اما من هنوز پاسخی از سوی ایالات متحده نگرفته‌ام اما انتظار می رود که طی این هفته جواب بگیرم».

اصلاح در متن پیشنهادی اروپا

بورل همچنین گفت که تهران برخی اصلاحات را در این پیشنهاد درخواست کرده بود که فاش نشد و پس از مذاکرات متناوب و غیرمستقیم با واشینگتن در طول 16 ماه صورت گرفت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر گفته بود که پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا «معقول» است.

اتحادیه اروپا در اوایل ماه اوت 2022 متن «نهایی» توافق جدید را به تهران ارائه کرد که تهران با بررسی و پیشنهاد برخی تغییرات در متن آن به اتحادیه اروپا پاسخ داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید