روسیه برای دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت خود از ایران کمک می‌گیرد

در صورت احیای توافق هسته‌ای با ایران این کشور ضمن رهایی یافتن از تحریم‌های آمریکا می‌تواند به سکویی برای روسیه جهت دور زدن تحریم‌های غربی تبدیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با اعمال تحریم‌های بین‌المللی گسترده علیه روسیه از جمله بخش نفت این کشور به دلیل تهاجم پوتین به اوکراین، مسکو تلاش‌های خود را برای یافتن راه‌حل‌هایی به‌منظور دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت خود آغاز کرده است.

روزنامه آمریکایی «پولیتیکو»، چهارشنبه 2 شهریور در گزارشی به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشت، روسیه قصد دارد از ایران به عنوان دروازه‌ای برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی که در نتیجه تهاجم به اوکراین علیه مسکو اعمال شده است، استفاده کند.

این دیپلمات‌ها می‌گویند با احیای احتمالی توافق هسته‌ای ایران با غرب، احتمال استفاده مسکو از تهران برای دور زدن تحریم‌ها به‌ویژه در رابطه با فروش نفت بیشتر خواهد شد.

به نوشته این روزنامه تهران می‌تواند به دروازه مهمی برای ایجاد یک مسیر پشتیبانی برای فروش نفت خام روسیه که منبع اصلی درآمد ارزی مسکو به شمار می‌رود، تبدیل شود.

این در حالی است که قرار است صادرات نفت روسیه از دسامبر آینده با ممنوعیت تقریبا کاملی از سوی اتحادیه اروپا مواجه شود.
روزنامه آمریکایی در ادامه به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشت، در صورت امضای توافق هسته‌ای جدید با ایران، این توافق طرحی جایگزین، مناسب و به موقع برای پوتین فراهم می‌کند.

«‌معامله پایاپای»

بر اساس آن‌چه سوداگران اقتصادی آن را قرارداد «پایاپای» یا «سوآپ» می‌نامند، ایران می‌تواند نفت خام روسیه را به سواحل شمالی خود در دریای خزر وارد کند و سپس مقادیری از نفت خام روسیه را با نفتکش‌های خود و از طریق آب‌های خلیج، به دیگر کشورها بفروشد.
ایران همچنین می‌تواند نفت روسیه را برای تامین نیاز داخلی خود پالایش کند.

تهران همزمان با تبادل تجاری با روسیه به لطف احیای توافق هسته‌ای که این کشور را از تحریم‌ها معاف خواهد کرد، می‌تواند نفت خود را از جنوب صادر کند. علاوه بر این، تهران پس از رهایی از تحریم‌ها، می‌تواند به سادگی از ناوگان نفتکش‌های خود برای واردات نفت روسیه از بنادر دریای خزر استفاده کند.

خروج روسیه از حصار تحریم‌ها

کارت سبز خروج روسیه از حصار تنگ تحریم‌های نفتی غرب، به یک شرط بستگی دارد و آن حصول توافق هسته‌ای کشورهای غربی با ایران که به گفته بسیاری از دیپلمات‌های غربی شرکت کننده در مذاکرات توافق بین تهران و کشورهای غربی قریب‌الوقوع است.

شایان ذکر است که مسکو در ژوئیه گذشته سال جاری پس از دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با رهبران ایران برای ایجاد زمینه‌های همکاری نزدیک‌تر بین دو کشور، چندین مقام تجاری و مالی و همچنین مدیران گازپروم و سایر شرکت‌ها را به تهران اعزام کرده بود.

تهران نیز در هفته‌های اخیر، دو هیئت رسمی را برای گفت‌وگو در مورد مسائل انرژی و مالی به مسکو اعزام کرد. علی صالح عبادی، رئیس کل بانک مرکزی، علی فکری، معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از جمله مقامات ارشد ایرانی بودند که در چارچوب هیئت اعزامی از تهران به مسکو حضور داشتند.

دیپلمات‌ها گفتند که ایرانی‌ها چندین روز با همتایان روسی خود و مدیران بخش خصوصی این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

گفتنی است که از زمانی که نیروهای روسیه عملیات نظامی خود را در خاک اوکراین در 24 فوریه آغاز کردند، کشورهای اروپایی، ایالات متحده، کانادا و ژاپن، هزاران تحریم را علیه روسیه اعمال کرده‌اند. این تحریم‌ها تمامی بخش‌های اقتصادی و تجاری این کشور را تحت تاثیر قرار داده و ضربه اقتصادی و مالی سختی به کرملین وارد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید