جان کربی: بایدن با وجود نگرانی‌های اسرائیل برای احیای برجام مصمم است

به گفته منتقدان احیای برجام، امضای چنین توافقی با ایران در نهایت باعث تغذیه مالی گروه‌های نیابتی تهران در منطقه و افزایش بی‌ثباتی در خاورمیانه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید در اظهاراتی گفت، جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا «نگرانی‌های اسرائیل و کشورهای همسایه» درباره مذاکرات هسته‌‌ای با ایران را «درک می‌کند»، اما برای ادامه این گفت‌وگوها با ایران و احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» مصمم است.

کربی شامگاه سه‌شنبه، 1 شهریور به‌وقت محلی، در گفت‌وگویی با شبکه «فاکس‌نیوز» از عملکرد دولت بایدن در مذاکرات برجام دفاع کرد و خاطرنشان کرد، اگر ایران مجهز به سلاح اتمی شود، حل کردن هر مشکلی در خاورمیانه «دشوارتر» خواهد بود.

او با اشاره به راهبرد دیپلماتیک دولت بایدن در برابر تهران گفت، احیای برجام، «شدیدترین بازرسی‌ها» را به مراکز هسته‌ای ایران باز می‌گرداند.

کربی در این زمینه تصریح کرد: «می‌توانیم بازرسان را به مراکز هسته‌ای ایران بفرستیم و ببینیم ایرانی‌ها چه می‌کنند. اگر آن‌ها در این توافق تقلبی انجام دهند، ما متوجه خواهیم شد.»‌

مقامات اسرائیلی بارها نگرانی خود را از امضای چنین توافقی را ابراز کرده و هشدار داده‌اند، امضای توافق احیای برجام با ایران در نهایت باعث تغذیه مالی گروه‌های نیابتی تهران در منطقه و افزایش بی‌ثباتی در خاورمیانه خواهد شد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل در همین زمینه احیای برجام را فرصتی برای توسعه، نصب و عملیاتی‌کردن سانتریفیوژها توسط ایران دانست و گفت، تهران در عرض دو سال می‌تواند بدون «تقریبا هیچ محدودیتی» دست به این اقدامات بزند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر تایید کرده بود که ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، این هفته برای بحث و گفت‌و‌گو درباره توافق هسته‌ای با ایران به واشینگتن سفر کرده و با جیک سالیوان، همتای آمریکایی خود دیدار خواهد کرد.

منتقدان می‌گویند، احیای برجام در بهترین حالت می‌تواند برنامه ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی را به تعویق بیندازد.

بر اساس گزارش جدید اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، تهران در اولین سال احیای احتمالی برجام، 275 میلیارد دلار دریافت خواهد کرد. این عدد تا اوایل دهه 2030، هزار میلیارد دلار برآورد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید