شورای امنیت ملی آمریکا: ایران در مسائل مهمی امتیاز داده است

طبق بیانیه شورای امنیت ملی آمریکا، دست‌یابی به توافق ایران را ملزم به برچیدن برنامه هسته‌ای خود خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد ایران در برخی مسائل حساس، امتیازات مهمی داده است و افزود که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا طی مذاکرات اتمی بر عدم خروج سپاه پاسداران از فهرست تروریسم تاکید فراوان داشت.

شورای امنیت ملی آمریکا سه‌شنبه یکم شهریور در بیانیه‌ای گزارش داد، دست‌یابی به توافق ایران را ملزم به برچیدن برنامه هسته‌ای خود خواهد کرد.

این شورا تاکید کرد که در صورت احیای مجدد برجام، غنی‌سازی بیش از 3.67 درصد برای ایران ممنوع می‌شود و تا سال 2031 ذخیره اورانیوم تهران نباید بیشتر از 300 کیلوگرم باشد.

در بیانیه شورای امنیت ملی آمریکا آمده است که ایران باید ذخایر اورانیوم غنی‌شده 20 و 60 درصد خود را تحویل داده و فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته‌اش را متوقف کند.

طبق این بیانیه، ‏ایران باید به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی و نظارت بر تاسیسات هسته‌ای خود را بدهد.

بیانیه افزوده هر گونه توافق احتمالی با ایران، به مدت 6 ماه مانع بازگشت تهران به فعالیت‌های هسته‌ای خود در صورت شکست آن توافق خواهد شد.

ابهام در توافق احتمالی

خبرگزاری «رویترز» هم امروز به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، گزارش داد که هنوز احتمال رسیدن به توافق مبهم و غیر موکد است.

این مقام به رویترز گفته که کماکان اختلافات و شکاف‌هایی میان نظرات واشینگتن و تهران درباره پیشنهاد اروپایی احیای برجام وجود دارد.

او‌ توضیح داد که تهران از برخی شروط خود از جمله مسدود شدن پرونده تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ابهامات برنامه هسته‌ای خود کوتاه آمده است.

این مقام آمریکایی همچنین گفت، اگرچه تهران خواستار امتیازات خاصی از واشینگتن بوده، اما آنها بالاخره از برخی شروط اصلی خود عقب‌نشینی کردند.

موافقت همه با پیشنهاد اروپا

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز شامگاه دوشنبه در اظهاراتی تاکید کرد که اکثر کشورهای شرکت‌کننده در مذاکرات هسته‌ای با ایران، با متن پیشنهادی اروپا موافق هستند.

بورل در مصاحبه با تلویزیون «ای‌تی‌وی» اسپانیا گفت با وجود موافقت کشورهای دیگر اما او تاکنون پاسخی از ایالات متحده دریافت نکرده است.

او‌ همچنین ضمن «معقول» دانستن پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا، گفت که تهران خواهان برخی تغییرات در این متن پیشنهادی شده است اما به ماهیت درخواست ایران اشاره‌ای نکرد.

مذاکرات هسته‌ای میان ایران، آمریکا و کشورهای 1+4، ماه گذشته ادامه پیدا کرد و اتحادیه اروپا در این زمینه، پیش‌نویسی را با عنوان «متن نهایی» برای طرف‌های مذاکره‌کننده ارسال کرد.

ایران در پاسخ به اتحادیه اروپا، تغییراتی در این «متن نهایی» اعمال کرد و دوشنبه هفته گذشته آن را به جوزپ بورل تحویل داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید