جوزپ بورل: اکثر طرف‌های «برجام» با پیشنهاد اتحادیه اروپا موافق هستند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود واشینگتن از چشم‌پوشی ایران برخی خواسته‌هایش استقبال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی تاکید کرد که اکثر کشورهای شرکت کننده در مذاکرات هسته‌ای با ایران با متن پیشنهادی اروپا موافق هستند.

بورل در مصاحبه با تلویزیون «ای تی‌وی» گفت با وجود موافقت کشورهای دیگر اما او تاکنون پاسخی از ایالات متحده دریافت نکرده است.

پرایس، دوشنبه 22 اوت در نشستی مطبوعاتی، ضمن استقبال از اقدام ایران در عقب‌نشینی از شرط خود برای حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای وین گفت، این اقدام تهران، یکی از دلایلی است که احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای، نسبت به دو هفته گذشته را افزایش داده است.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تهران «برخی از خواسته‌های» خود را کنار گذاشته و پرونده سپاه پاسداران یکی از آن‌ها بوده است. او اشاره‌ای به شروط دیگر نکرد.

از سویی، یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری «رویترز» گفت، ایران برخی خواسته‌های اصلی خود برای احیای برجام، از جمله اصرار بر بسته‌شدن پرونده برخی تحقیقات درباره برنامه اتمی خود توسط بازرسان بین‌المللی را کنار گذاشته است.

بنا به گزارش رسانه‌های آمریکایی،‌ واشینگتن در حال مشورت با شرکای خود پیش از ارائه پاسخ درباره طرح بورل و پاسخ رسمی ایران به آن است.

جوزپ بورل، روز گذشته ضمن «معقول» دانستن پاسخ ایران به پیشنهاد ارائه شده از سوی اروپا، گفت «در انتظار جواب آمریکا هستیم» و افزود که واشینگتن تاکنون رسما به پاسخ ایران واکنشی نشان نداده است.

در همین راستا خبرگزاری «بلومبرگ» به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد که توافق هسته‌ای با ایران قابل دسترس شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید