واشینگتن درباره عواقب بحران نفتکش«صافر» هشدار داد

وزارت امور خارجه آمریکا: هرگونه نشت از نفتکش «صافر» معیشت یمنی‌هایی که از صیادی و سایر صنایع وابسته ارتزاق می‌کنند را از میان خواهد برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا نسبت به بروز آشفتگی در ترافیک جهانی کشتیرانی و فعالیت‌های اقتصادی در دریای سرخ به دلیل رها شدن نفتکش «صافر» در بندر رأس عیسی در سواحل غربی یمن هشدار داد.

وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه 31 مرداد در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: «عدم اجرای عملیات تعمیر و نگهداری و وجود سیستم خط لوله کهنه، ممکن است باعث نشت نفت از نفتکش «صافر» و در نتیجه آن، بروز اختلال در حمل و نقل دریایی جهانی و دیگر فعالیت‌های اقتصادی در منطقه دریای سرخ شود.

در ادامه بیانیه آمده است که نشت نفت از مخزن نفتی «صافر»، معیشت یمنی‌هایی که از ماهیگیری و سایر صنایع وابسته ارتزاق می‌کنند را از میان خواهد برد.

سازمان ملل بارها بازدید تیم کارشناسی خود از «صافر» که قرار است به‌منظور اجرای عملیات نگهداری و تخلیه این کشتی شناور و اجتناب از بروز فاجعه زیست‌محیطی در دریای سرخ انجام شود را در پی خلف وعده مکرر حوثی‌ها و عدم اجرای تعهدات آنها در تسهیل کار این تیم بین‌المللی، به تعویق انداخته است.

از سویی دولت قانونی یمن شبه‌نظامیان حوثی را به استفاده از این نفتکش به عنوان برگه‌ای برای «باج‌خواهی سیاسی» متهم می‌کند.

بیش از یک میلیون بشکه نفت

«صافر» نفتکشی فرسوده است که حاوی 1.1 میلیون بشکه نفت (بیش از 140 هزار تن) بوده و در 6 مایلی سواحل یمن در حال توقیف و کنترل شبه‌نظامیان حوثی است.
بر اساس مطالعه انجام شده توسط آزمایشگاه‌های سازمان مطالعاتی «گرین پیس»، وقوع هر گونه حادثه‌ای که به انفجار یا نشت نفت از این تانکر منجر شود ممکن است یکی از خطرناک‌ترین فجایع زیست‌محیطی در تاریخ را رقم بزند.

این نفتکش از سال 2015 به دلیل امتناع مستمر حوثی‌ها از تامین امکان دسترسی سازمان ملل به این کشتی غول پیکر، بدون اجرای عملیات تعمیر و نگهداری، در دریای سرخ رها شده است.

سازمان ملل مبلغ 60 میلیون دلار از 80 میلیون دلار بودجه مورد نیاز برای تامین مالی اجرای مرحله اول طرح خود برای برطرف‌کردن این تهدید فوری و انتقال موقت نفت آن به یک کشتی ایمن را جمع‌آوری کرده است.

بر اساس ارزیابی سازمان ملل، هزینه‌های پاکسازی و برطرف کردن آلودگی ناشی از هرگونه نشت نفت «صافر»، علاوه بر پیامدهای گسترده، زیست محیطی، انسانی و اقتصادی، دست‌کم 20 میلیارد دلار خواهد بود.

«برنامه محیط زیست سازمان ملل» در ژوئیه 2020 هشدار داده بود که نشت نفت «صافر» می‌تواند «تأثیر جدی و بلندمدت زیست‌محیطی» را بر یکی از مهم‌ترین منابع تنوع زیستی کره زمین بگذارد و منجر به نابودی نسل‌های پیاپی از باتلاق‌های ساحلی، درختچه‌های ساحلی منگروف، علفزار‌های دریایی و صخره‌های مرجانی شود.

تخریب محیط زیست، عواقب شدید اقتصادی را در درازمدت برای حدود 28 میلیون نفر در کشورهای یمن، سعودی، اریتره، سودان، مصر و جیبوتی به‌دنبال خواهد داشت که برای امرار معاش خود به این مناطق وابسته هستند.

با توجه به موقعیت مکانی نفتکش «صافر» که در نزدیکی مهمترین خطوط کشتیرانی بین‌المللی در توقیف است، بسیاری از پیامدهای اقتصادی بالقوه نامطلوب دیگر نیز ممکن است از نشت نفت در آن منطقه ناشی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید