هشدار درباره افزایش احتمال وقوع فاجعه هسته‌ای در نیروگاه زاپروژیا

کارمند شاغل در نیروگاه زاپروژیا به «ای‌بی‌سی نیوز»: اگر اتفاقی برای ذخیره سوخت مصرفی نیروگاه رخ دهد، عواقبی نظیر فاجعه چرنوبیل را به‌دنبال خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که روسیه و اوکراین همچنان و متقابلا یکدیگر را به حمله به نیروگاه زاپروژیا، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا متهم می‌کنند، یکی کارمندان شاغل در نیروگاه زاپروژیا گفت که نه تنها از بابت امنیت خانواده خود بلکه نگران امنیت جهان است.

این کارمند که خواست هویت او فاش نشود، دوشنبه 31 مرداد از شهر زاپروژیا در جنوب شرقی اوکراین طی مصاحبه‌ای با شبکه «ای‌.بی‌.سی نیوز» هشدار داد: «اگر اتفاقی برای ذخیره سوخت مصرفی رخ دهد، می‌تواند عواقبی مشابه فاجعه چرنوبیل را به دنبال داشته باشد.»

یکی از مهندسان اوکراینی نیروگاه زاپروژیا نیز گفت که به دلیل احساس وظیفه در قبال کشورش و به‌رغم إصرار همسر خود برای ترک شغل در این نیروگاه، قصد دارد به زودی به کار خود بازگردد.

به گفته او سربازان روسی مستقر در این نیروگاه همیشه مسلح بوده و ماسک به صورت دارند و علیه کارکنان شاغل در نیروگاه خشونت‌ اعمال می‌کنند.

تداوم فعالیت نیروگاه اتمی زاپروژیا

نیروهای روسی، اندکی پس از تهاجم روسیه به اوکراین، نیروگاه زاپروژیا در سواحل رودخانه دنیپرو در جنوب شرقی این را تصرف کردند.

کارکنان اوکراینی این نیروگاه جهت ادامه کار آن در تامین برق برای تمامی نقاط این کشور جنگ‌زده، در این نیروگاه ابقا شدند.

یکی از مهندسان نیروگاه گفت:«اگر همه کارکنان، نیروگاه را ترک می‌کردند چه کسی باید در این نیروگاه کار می‌کرد؟ ما باید به اوکراین کمک کنیم.»

این در حالی است که درگیری‌های شدید در اطراف این نیروگاه، نگرانی از وقوع فاجعه هسته‌ای مانند فاجعه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در بیش از 36 سال قبل را تشدید کرده است.

فاجعه چرنوبیل

در پی انفجار نیروگاه چرنوبیل در آوریل 1986 در 65 مایلی شمال کی‌یف، مقادیر زیادی از مواد رادیواکتیو نشت کرد که 100 هزار نفر در دایره‌ای به شعاع 100 مایل مربع، مجبور به تخلیه این مناطق شدند.

نیروهای روسیه مدت کوتاهی پس از آغاز تهاجم، نیروگاه بسته شده چرنوبیل را تصرف کردند، اما پس از خروج از منطقه در پایان مارس گذشته، کنترل این تاسیسات را به نیروهای اوکراینی واگذار کردند.

درگیری میان نیروهای روسیه و اوکراین در اوایل مارس در نزدیکی نیروگاه اتمی زاپروژیا، باعث بروز آتش‌سوزی در یک مجتمع آموزشی گذشته شد.

وقوع انفجار در اطراف نیروگاه زاپروژیا

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد، حملات به این نیروگاه در 5 اوت، منجر به وقوع چندین انفجار در نزدیکی مرکز کنترل برق شد که قطع جریان برق را به‌دنبال داشت.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هفته گذشته، هشدار داد که وضعیت در نیروگاه زاپروژیا به‌سرعت وخیم و تبدیل به اوضاعی «بسیار نگران‌کننده» شده و کارشناسان فنی آژانس برای برطرف کردن نگرانی‌های فزاینده ایمنی، باید اجازه بازدید از این نیروگاه را داشته باشند.

اتهام اوکراین علیه روسیه

پیشتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین تاکید کرد که نیروهای روسیه باید «فورا» از نیروگاه زاپروژیا و اطراف آن «بدون هیچ قید و شرطی» خارج شوند.

زلنسکی هشدار داد که «هر گونه حادثه رادیواکتیو در این نیروگاه می‌تواند کشورهای اتحادیه اروپا، ترکیه، گرجستان و کشورهای دورتر را تحت تاثیر قرار دهد.»

او افزود: «همه امور فقط به جهت و سرعت بادها بستگی دارد و اگر اقدامات روسیه باعث بروز فاجعه شود، عواقب آن ممکن است دامن‌گیر کسانی شود که تا این لحظه سکوت کرده‌اند».

رئیس جمهوری اوکراین همچنین روسیه را متهم کرد که از این نیروگاه به عنوان پوششی برای حمله به مناطق نزدیک که تحت کنترل نیروهای اوکراینی است استفاده می‌کند.

او همچنین ارتش روسیه را به استقرار نیرو و ذخیره تسلیحات، مهمات و تجهیزات نظامی در این نیروگاه متهم کرد.

روسیه اما با رد این‌گونه اتهامات، نیروهای اوکراینی را به انجام حملات مکرر به این نیروگاه اتمی متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید