بحران تایوان؛ ژاپن به دنبال تقویت توان موشکی خود است

موشک‌های جدید ژاپنی که قابلیت پرتاب از کشتی و هواپیما را نیز دارند، سواحل چین و کره شمالی را در تیررس قرار می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تشدید بحران تایوان و انجام مانوورهای تهاجمی چین علیه این جزیره خودمختار که تبعات آن ژاپن را نیز تحت تاثیر قرار داده است، دولت ژاپن اعلام کرده برای تضمین دفاع از کشور خود در صورت بروز هرگونه جنگ منطقه‌ای، قصد دارد یکهزار موشک کروز دوربرد را در مناطق مختلف این کشور مستقر کند.

به گزارش روزنامه «تایمز ژاپن»، وزارت دفاع ژاپن قصد دارد برد موشک‌های زمین‌پرتاب نوع 12 خود را از حدود 200 کیلومتر به بیش از 1000 کیلومتر افزایش دهد و آنها را عمدتاً در جزایر دوردست جنوب غربی و منطقه کیوشو مستقر کند. این موشک‌ها که قابلیت پرتاب از کشتی و هواپیما را نیز دارند، سواحل چین و کره شمالی را در تیررس ژاپن قرار می‌دهند.

تلاش ژاپن برای دستیابی به موشک‌های دوربرد پس از فرود آمدن پنج موشک بالستیک چین در آب‌های استان اوکیناوا در اوایل ماه جاری شتاب بیشتری گرفته است. پکن اعلام کرد این موشک‌ها را به عنوان بخشی از کارزار نظامی گسترده در اطراف تایوان که در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا انجام شده، پرتاب کرده است.

توکیو این اقدام پکن را به شدت محکوم کرد. کارشناسان می‌گویند هدف چین از پرتاب موشک به آب‌های قلمرویی ژاپن احتمالاً این بوده تا در صورت حمله چین به تایوان، ژاپن و ایالات متحده را از هرگونه مداخله در این امر بترساند.

از سوی دیگر، کره شمالی مجهز به بمب اتم نیز صدها موشک بالستیک دارد که می‌توانند ژاپن را هدف قرار دهند. پیشرفت‌های اخیر پیونگ‌یانگ، شامل ادعای آزمایش سلاح مافوق‌صوتی که سیستم‌های دفاعی را دور می‌زند، نیز بر نگرانی‌های توکیو افزوده است.

به گفته «تایمز ژاپن»، منتقدان دولت ژاپن می‌گویند هر اقدامی برای دستیابی به قابلیت حمله متقابل، انحرافی از تفسیر سنتی ژاپن از قانون اساسی صلح‌طلبانه و سیاست منحصراً دفاع‌محور این کشور خواهد بود.

با این حال، فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن اصرار می‌ورزد که با نظر با شرایط امروز، ژاپن باید توانمندی‌های دفاعی خود را ظرف پنج سال آینده به شدت تقویت کند، که می‌تواند شامل همه گزینه‌ها، از جمله «قابلیت‌ حمله متقابل» باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید