آمریکا و کره جنوبی بزرگ‌ترین رزمایش مشترک از سال 2018 تاکنون را آغاز کردند

رزمایش مشترک واشینگتن و سئول احتمالاً پیونگ یانگ که اخیرا تهدیدهای هسته‌ای خود را افزایش داده است را خشمگین خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سئول، دوشنبه 31 مرداد اعلام کرد که کره جنوبی و ایالات متحده بزرگ‌ترین رزمایش مشترک خود از سال 2018 تاکنون را آغاز کردند.

این رزمایش احتمالا باعث برانگیختن خشم کره شمالی که اخیرا تهدیدات هسته‌ای خود را افزایش داده است، خواهد شد.

ایالات متحده آمریکا از برجسته‌ترین متحدان کره جنوبی در حوزه امنیت به شمار می‌رود به طوری که سئول میزبان حدود 28 هزار 500 هزار نیروی نظامی آمریکایی است که از این کشور در برابر همسایه شمالی مجهز به اسلحه اتمی آن حفاظت می‌کنند.

آمریکا و کره جنوبی مدت‌هاست که مانورهای نظامی مشترکی را برگزار می‌کنند اما این دو کشور همواره تاکید می‌کنند که ماهیت این مانورها دفاعی است، در حالی که کره شمالی آنها را رزمایشی برای تهاجم به پیونگ‌یانگ می‌داند.

این رزمایش که «سپر آزادی اولچی» نام دارد، بیانگر از سرگیری مانورهای نظامی بزرگ میان واشینگتن و سئول است که پس از تعلیق آن به دلیل کرونا و به دنبال بی‌نتیجه بودن دورهای مذاکرات میان واشینگتن و پیونگ‌یانگ، انجام می‌گیرد.

وزارت دفاع کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت: «اهمیت این رزمایش‌های مشترک بازسازی اتحاد بین کره جنوبی و ایالات متحده و تقویت موضع دفاعی مشترک این دو کشور است».

هنوز درباره جزییات این رزمایش که از 22 اوت تا اول سپتامبر به طول می‌انجامد چیزی بیان نشده است اما این رزمایش‌ها شامل تمرینات میدانی با جنگنده‌ها، کشتی‌های جنگی و تانک‌ها و همچنین مشارکت ده‌ها هزار نیروی نظامی برای تمرین‌های ضد حمله نظامی را انجام می‌دهند، می‌شود.

در جریان نشست هفته گذشته، آمریکا و کره شمالی با اشاره به افزایش حجم آزمایش‌های موشکی کره شمالی، توافق کردند که «دامنه و مقیاس مانورهای نظامی مشترک را گسترش دهند».

در بیانیه مشترکی که توسط این دو متحد صادر شد، آمده است که مانور «سپر آزادی اولچی» برای افزایش آمادگی مشترک آغاز می‌شود.

تحلیلگران می‌گویند کره شمالی ممکن است از این رزمایش‌ها برای انجام آزمایش‌های تسلیحات اتمی بیشتری استفاده کند.

در اوایل این ماه، پیونگ‌یانگ با متهم کردن مقامات سئول به انتشار ویروس کرونا در کره شمالی، هشدار داد که در صورت ارتکاب هرگونه اشتباه، سئول را از بین خواهد برد.

این تهدید کمتر از یک ماه پس از آن مطرح شد که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفت کشورش آماده به حرکت درآوردن توانمندی‌های هسته‌ای خود در هر جنگی با ایالات متحده و کره جنوبی است.

کره شمالی در سال جاری یک سری آزمایش‌های موشکی از جمله پرتاب موشک دور برد قاره پیما برای اولین بار پس از سال 2017 تاکنون انجام داد.

مقامات آمریکا و کره جنوبی همچنین هشدار داده‌اند که رژیم منزوی کره شمالی در حال آماده شدن برای انجام هفتمین آزمایش هسته‎‌ای خود است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید