کاخ سفید به تل‌آویو اعلام کرد توافق هسته‌ای با ایران «قریب‌الوقوع» نیست

عقب‌نشینی ایران از شرط حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید در ده روز گذشته چندین پیام به دفتر لائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل ارسال کرده و به او خبر داده است که هنوز اختلافاتی در جریان مذاکرات آمریکا با ایران وجود دارد و واشینگتن پیش‌بینی نمی‌کند که توافق هسته‌ای جدیدی در آینده‌ای نزدیک بین دو طرف منعقد شود.

خبرگزاری اسرائیلی «والانیوز» به نقل از چند مقام ارشد آمریکایی خبر داد که کاخ سفید به تل‌آویو اطمینان داده است که واشینگتن قصد اعطای امتیازات جدید به ایران را ندارد.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی در این زمینه خبر دادند، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در روزهای گذشته تلاش کرده است تا به اسرائیل اطمینان‌خاطر دهد که واشینگتن با اعطای امتیازات جدید به ایران در پرونده هسته‌ای این کشور موافقت نخواهد کرد.

وبگاه خبری «آکسیوس» نیز گزارش داد، مقامات کاخ سفید در روزهای گذشته به تل‌آویو اعلام کرده‌اند که دستیابی به توافق نهایی با تهران قریب‌الوقوع نخواهد بود.

بر اساس گزارش خبرنگار «العربیه»، ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، روز سه‌شنبه اول شهریور، برای بحث و گفت‌و‌گو درباره توافق هسته‌ای با ایران به واشینگتن سفر کرده و با جیک سالیوان، همتای آمریکایی خود دیدار خواهد کرد.

عقب‌نشینی ایران از شرط حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی

یک مقام ارشد دولت آمریکا پیشتر خبر داده بود، تهران به صورت رسمی، از یکی از «خطوط قرمز» خود در مذاکرات هسته‌ای وین که مربوط به حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی است، عقب‌نشینی کرده است.

این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، به شبکه «سی‌ان‌ان» گفته است، در پاسخ روز دوشنبه ایران به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا، که پیش از این به عنوان متن نهایی یاد شده است، ایران حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا را از میان خواسته‌های خود حذف کرد.

این مقام آمریکایی ضمن تاکید بر مخالفت همیشگی واشینگتن با این خواسته تهران گفت: «نسخه فعلی متن و آن‌چه آ‌ن‌ها درخواست می‌کنند، [این خواسته را] کنار گذاشته است.»

او افزود: «بنابراین اگر ما به یک توافق نزدیک‌تر هستیم، این دلیل آن‌ است.»

به گفته او، ایران دیگر درخواست‌های مرتبط مبنی بر حذف چندین شرکت دیگر از فهرست، که با سپاه پاسداران در ارتباط بوده‌اند را نیز از خواسته‌های خود حذف کرده است.

سی‌ان‌ان در بخش‌ دیگری به نقل از او ‌افزوده است: «رئیس‌جمهور به صورت مداوم و قاطعانه اعلام کرده است که سپاه پاسداران را از فهرست تروریسم حذف نخواهد کرد.»

این مقام دولت آمریکا در ادامه گفت‌و‌گوی خود با سی‌ان‌ان خاطرنشان‌کرد، هیئت‌های مذاکره‌کننده در مقایسه با دو هفته پیش، نسبت به دستیابی به توافق نهایی نزدیک‌تر هستند.»

او‌ تاکید کرد، در پاره‌ای از اختلافات، نتیجه هنوز قطعی نیست و جو‌ بایدن تنها زمانی با متن نهایی توافق خواهد‌ کرد که منافع امنیتی‌ آمریکا درنظر گرفته شده باشد.

مرحله سرنوشت‌ساز مذاکرات هسته‌ای

شایان ذکر است که در روزهای گذشته و همزمان با ادامه مذاکرات هسته‌ای، فهرستی از درخواست‌های ایران در برخی رسانه‌ها منتشر شد که توسط برخی تحت عنوان «امتیازدهی واشینگتن به تهران» تعبیر شده بود.

مقامات آمریکایی به صورت رسمی صحت این گزارش‌ها را تکذیب کردند.

مذاکرات هسته‌ای بین ایران، آمریکا و کشورهای 1+4 که از آوریل سال گذشته آغاز شده بود، وارد مرحله سرنوشت‌سازی شده است.

تهران در هفته جاری پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا را ارسال کرد و این پاسخ هم‌اکنون توسط واشینگتن و بروکسل بررسی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم