هشدار زلنسکی نسبت به اقدام «احتمالی» روسیه در سالروز استقلال اوکراین

فرماندار خارکیف اعلام کرد که مقررات منع آمد ورفت در دومین کلان‌شهر اوکراین، برای یک روز کامل در 24 اوت تمدید خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در آخرین تحولات میدانی مرتبط با تهاجم روسیه به اوکراین، شهر میکولایف هدف بمباران شدید روسیه قرار گرفت.

از سویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، سحرگاه یکشنبه 30 مرداد از مردم این کشور خواست تا در این هفته و به موازات آمادگی برای برپایی جشن سالروز استقلال اوکراین، جانب احتیاط را رعایت کنند.

همزمان در پی بروز انفجارهای جدید در شبه جزیره کریمه، 12غیرنظامی بر اثر اصابت راکت در نزدیکی یک نیروگاه هسته‌ای زخمی شدند.

زلنسکی در سخنرانی ویدئویی خود گفت که اوکراینی‌ها نباید اجازه دهند مسکو در مراسم بزرگداشت سی و یکمین سالگرد استقلال از حاکمیت شوروی، «ناامیدی و ترس» را در میان آن‌ها گسترش دهد.

او در آستانه برپایی این مراسم در 24 اوت که با ششمین ماه آغاز تهاجم نظامی روسیه در اوکراین مصادف شده، گفت: «همه باید متوجه باشیم که روسیه احتمالا در این هفته دست به اقدامی زشت و شرارت‌آمیز خواهد زد.»

از سویی اوله سینهوب، فرماندار خارکیف اعلام کرد که مقررات منع آمد و رفت در خارکیف، دومین کلان‌شهر اوکراین، برای یک روز کامل در 24 اوت تمدید خواهد شد.

در این شهر که در معرض بمباران مداوم روسیه قرار دارد، معمولاً از ساعت ده شب تا شش صبح، مقررات منع رفت و آمد به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

حمله به نیروگاه اتمی

مقامات روسیه و اوکراین اعلام کردند، شنبه موشکی روسی به یک منطقه مسکونی در یکی از شهرهای جنوبی اوکراین در نزدیکی یک نیروگاه هسته‌ای اصابت کرد و 14 غیرنظامی زخمی شدند.

به گفته مقامات اوکراینی، حمله روسیه در نزدیکی نیروگاه اتمی پِودنوکراینسک، که به عنوان نیروگاه اوکراین جنوبی نیز شناخته می‌شود و حملات جدید در نزدیکی نیروگاه اتمی زاپروژیا، بزرگترین نیروگاه اروپا، نگرانی‌های جدیدی را درخصوص وقوع حادثه‌ای هسته‌ای در جریان جنگ ایجاد کرده است.

اوکراین مسئولیت این انفجارها در کریمه را بر عهده نگرفته است، اما تحلیلگران می‌گویند برخی از آن‌ها با استفاده از جنگ‌افزارهای جدید مورد استفاده نیروهای اوکراینی، امکان پذیر شده است.

حمله پهپادی به مقر ناوگان دریای سیاه

میخائیل رازوگایف، فرماندار منصوب روسیه که غرب او را به رسمیت نمی شناسد، گفت ساختمانی در نزدیکی مقر ناوگان روسیه در دریای سیاه در کریمه، صبح شنبه هدف حمله پهپادی قرار گرفت.

او در کانال «تلگرام» خود نوشت: «پهپادی بر فراز مقر ناوگان هدف قرار گرفت و روی سقف سقوط کرده و منهدم شد و در نتیجه این حمله ناکام ماند.»

رازوگایف متعاقبا در بیانیه دیگری در تلگرام با اعلام این که سیستم پدافند هوایی منطقه، بار دیگر فعال شده، از اهالی منطقه خواست که فیلمبرداری و انتشار تصاویری که نحوه عملکرد این سامانه را نشان می‌دهد، متوقف کنند.

به گزارش رسانه‌های اوکراینی، انفجارهایی در شهرک‌های اطراف از جمله استراحتگاه‌های یوپاتوریا، اولینیوکا و زازیورنوی رخ داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size