تشکیل ناوگان پهپادی آمریکا برای تقویت امنیت دریانوردی در خاورمیانه

فرمانده ناوگان پنجم آمریکا از ضبط بیش از 9 هزار قطعه سلاح در سال گذشته در منطقه خبر داد که همه آنها از ایران برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن ارسال شده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چارلز کوپر، فرمانده ناوگان پنجم آمریکا اعلام کرد که آمریکا درصدد ایجاد پیشرفته‌ترین ناوگان پهپادی در جهان با ایجاد 100 سکو در خاورمیانه برای شناسایی و مقابله با هر گونه فعالیت‌های ضد ثبات و امنیت در گذرگاه‌های دریایی است.

کوپر یک‌شنبه 30 مرداد در گفتگو با روزنامه «الایام» چاپ بحرین تاکید کرد که تمرکز این ناوگان در منطقه بر توسعه و بکارگیری جدیدترین تکنولوژی‌ها برای تقابل و خنثی‌کردن تلاش‌های ضد امنیت دریایی در منطقه است.

چارلز کوپر، فرمانده ناوگان پنجم آمریکا
چارلز کوپر، فرمانده ناوگان پنجم آمریکا
Advertisement

او افزود: «حفظ امنیت منطقه‌ای به وسعت 8000 کیلومتر مربع از کانال سوئز و دور تا دور شبه‌جزیره عرب از توانایی هر نیروی دریایی خارج است و برای تامین امنیت و ثبات این منطقه نیازمند همکاری گسترده همه متحدان منطقه‌ای هستیم.»

فرمانده ناوگان پنجم دریایی آمریکا اظهار داشت که «این منطقه به‌دلیل تامین انرژی و سوخت جهان از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و نقش ما در اینجا تسهیل تجارت جهانی به‌ویژه از طریق حفظ امنیت سه گذرگاه دریایی مهم واقع در این منطقه است. چنین ماموریتی اهمیت همکاری کشورهای متحد در منطقه را آشکار می‌کند.»

در همین رابطه کوپر از ضبط بیش از 9 هزار قطعه سلاح در سال گذشته در منطقه خبر داد که همه آنها از ایران برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن ارسال شده بودند.

او خاطرنشان کرد که مقدار تسلیحات ضبط‌شده در سال گذشته، 9 برابر بیشتر از مقدار تسلیحات کشف‌شده در سال 2020 بوده است.

فرمانده ناوگان پنجم آمریکا همچنین یادآوری کرد که در آینده کشورهای بیشتری به ائتلاف‌های منطقه‌ای جهت برقراری امنیت پایدار دریایی در خاورمیانه خواهند پیوست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید