اروپا درباره عواقب وخیم اقدامات روسیه در نیروگاه اتمی زاپروژیا هشدار داد

دبیرکل سازمان ملل پنج‌شنبه در شهر لویو در غرب اوکراین با ابراز نگرانی درباره تحولات اوضاع در داخل نیروگاه اتمی زاپروژیا و پیرامون آن خواستار خودداری از تعرض به ایمنی و امنیت این نیروگاه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا ضمن هشدار درباره عواقب وخیم اقدامات مسکو در نیروگاه اتمی زاپروژیا، اعلام کرد که اتحادیه اروپا از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در محکومیت اقدامات روسیه در این نیروگاه اتمی حمایت می‌کند.

بورل جمعه 28 مرداد در «توییتر» نوشت که رفتار روسیه در زاپروژیا ممکن است عواقب وخیمی به‌دنبال داشته باشد و افزود، به‌همین منظور باید به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه داده شود از این تاسیسات هسته‌ای بازدید کنند.

او همچنین از نیروهای روسی مستقر در زاپروژیا خواست از این نیروگاه اتمی خارج شده و فورا کنترل کامل آن را به اوکراین بسپارند.

این اظهارات بورل پس از آن مطرح شد که دبیرکل سازمان ملل پنج‌شنبه در شهر لویو در غرب اوکراین با ابراز نگرانی درباره تحولات اوضاع در داخل نیروگاه اتمی زاپروژیا و پیرامون آن، خواستار خودداری از هر گونه تعرض به ایمنی و امنیت این نیروگاه شد و هر گونه آسیب به تاسیسات این نیروگاه را «خودکشی» توصیف کرده بود.

از سویی ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه جمعه در تماس‌ با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره احتمال وقوع فاجعه‌ای در زاپروژیا هشدار داد.

کاخ کرملین در بیانیه‌ای توضیح داد که پوتین و مکرون خواستار اعزام تیم بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «در اسرع وقت» به این نیروگاه در شرق اوکراین شدند.

اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا در شرق اوکراین
اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا در شرق اوکراین

کاخ الیزه هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که پوتین با ارسال تیمی از کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا موافقت کرده است.

رئیس جمهوری روسیه در گفت‌وگو با مکرون گفت که تداوم حملات نیروهای اوکراینی به بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا به فاجعه‌ای بزرگ منجر خواهد شد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز خواستار حفظ خویشتن‌داری طرف‌های درگیر در مناطق اطراف نیروگاه زاپروژیا شد.

گروسی در بیانیه‌‌ای گفت که «هر اقدام محاسبه‌نشده مرتبط با راکتورهای شش‌گانه نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا ممکن است به حادثه هسته‌ای خطرناکی منجر شود».

او همچنین افزود که آژانس در حال رایزنی با طرف‌های درگیر برای اعزام تیمی از کارشناسان بین‌المللی در اسرع وقت برای حصول اطمینان از ایمنی و امنیت این تاسیسات اتمی است.

مدیرکل آژانس تاکید کرد که «نباید به اقدامی دست زد که ایمنی و امنیت این نیروگاه را به‌خطر ‌اندازد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید