یک‌ مقام آمریکایی: ایران از شرط حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی عقب‌نشینی‌ کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد دولت آمریکا به شبکه «سی‌ان‌ان» این کشور گفته است که تهران به صورت رسمی، از یکی از «خطوط قرمز» خود در مذاکرات هسته‌ای وین که مربوط به حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی است، عقب‌نشینی کرده است.
به گفته این مقام آمریکایی، که نامش فاش نشده، در پاسخ روز دوشنبه ایران به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا، که پیش از این به عنوان متن نهایی یاد شده است، ایران حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا را از میان خواسته‌های خود حذف کرد.
این مقام آمریکایی ضمن تاکید بر مخالفت همیشگی واشینگتن با این خواسته تهران گفت: «نسخه فعلی متن و آن‌چه آ‌ن‌ها درخواست می‌کنند، [این خواسته را] کنار گذاشته است.»
او در ادامه افزود: «بنابراین اگر ما به یک توافق نزدیک‌تر هستیم، این دلیل آن‌ است.»
به گفته او، ایران دیگر درخواست‌های مرتبط مبنی بر حذف چندین شرکت دیگر از فهرست، که با سپاه پاسداران در ارتباط بوده‌اند را نیز از خواسته‌های خود حذف کرده است.
سی‌ان‌ان در بخش‌ دیگری به نقل از او ‌افزوده است: «رئیس‌جمهور به صورت مداوم و قاطعانه اعلام کرده است که سپاه پاسداران را از فهرست تروریسم حذف نخواهد کرد.»
این مقام دولت آمریکا در ادامه گفت‌و‌گوی خود با سی‌ان‌ان خاطرنشان‌کرد، هیئت‌های مذاکره‌کننده در مقایسه با دو هفته پیش، نسبت به دستیابی به توافق نهایی نزدیک‌تر هستند.»
او‌ تاکید کرد، در پاره‌ای از اختلافات، نتیجه هنوز قطعی نیست و جو‌ بایدن تنها زمانی با متن نهایی توافق خواهد‌ کرد که منافع امنیتی‌ آمریکا درنظر گرفته شده باشد.
یک‌ مقام‌ ارشد دیگر دولت آمریکا به سی‌ان‌ان گفت، با وجود این‌که به نظر می‌آید شتاب مذاکرات نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است، اما از این نقطه به‌ بعد، روند دستیابی به توافق نهایی ممکن است کندتر باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید