وزیر دفاع روسیه: آمریکا اوکراین را علیه ما تحریک کرد

یک مقام غربی: بیش از نیمی از جنگنده‌های ناوگان هوایی روسیه در پی انفجارهای ماه اوت جاری در پایگاه هوایی ساکی در کریمه از کار افتادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسکو در ادامه تبادل اتهامات با واشینگتن بار دیگر ایالات متحده آمریکا را به تحریک اوکراین علیه روسیه متهم کرد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه شنبه 29 مرداد طی اظهاراتی مدعی شد که واشینگتن تلاش کرد تا اوکراین را به منطقه‌ای متخاصم با روسیه تبدیل کند.

شویگو تاکید کرد عملیات ویژه نظامی روسیه در اواخر فوریه گذشته در خاک اوکراین که همچنان ادامه دارد با هدف محافظت از ساکنان اقلیم دونباس در شرق اوکراین در برابر آن‌چه او نسل‌کشی مقامات این کشور توصیف کرد، آغاز شده است.

او در اشاره به گروه‌های ناسیونالیست اوکراینی بر عزم کشورش برای مبارزه با «نازیسم» و افراط‌گرایان در اوکراین تاکید کرد.

وی همچنین نیروهای ارتش اوکراین را به کارگذاشتن مین در اماکن و شهرهایی که از آن عقب‌نشینی می‌کنند، متهم کرد که این اقدام به گفته او باعث کشته شدن غیرنظامیان می‌شود.

وزیر دفاع روسیه گفت که نظامیان اوکراینی «تاکتیک‌های نازی‌های آلمان را در عملیات جنگی به‌کار می‌برند». او درباره ممانعت از ورود شهروندان روس به قلمرو اتحادیه اروپا آن را جلوه‌ای از «سیاست‌ نازیسم» توصیف کرد.

شبه‌جزیره کریمه
شبه‌جزیره کریمه

حمله به ناوگان روسیه در کریمه

این در حالی است که نیروهای اوکراینی شنبه بار دیگر به مقر ناوگان هوایی روسیه در شبه‌جزیره کریمه حمله کردند.

میخائیل رازفوجایف، فرماندار سواستوپل در شبه‌جزیره کریمه که در سال 2014 به کنترل روسیه درآمد، گفت که پایگاه هوایی روسیه در دریای سیاه هدف حمله پهپادی قرار گرفته اما خسارت‌هایی در پی نداشت.

به گزارش خبرگزاری «تاس» روسیه، فرماندار سواستوپل گفت، این پهپاد که مقر نظامی روسیه را هدف قرار داد سرنگون نشده، ولی خسارت‌هایی هم در پی نداشته است.

همزمان با آن خبرنگار «العربیه» گزارش داد که نیروهای امنیتی روسیه در شبه‌جزیره کریمه تعدادی از افراد را به‌ اتهام اقدام به نفع اوکراین بازداشت کرده‌اند.

ناوگان هوایی روسیه در کریمه اخیرا هدف چندین حمله قرار گرفت که این تحول خشم مسکو را برانگیخت و چند روز پیش فرمانده این ناوگان را برکنار و جانشینی برای او تعیین کرد.

در همین رابطه یک مقام غربی گفت، به احتمال زیاد بیش از نیمی از جنگنده‌های ناوگان روسیه در پی انفجارهای ماه اوت جاری در پایگاه هوایی ساکی، از کار افتاده‌اند.

وزارت دفاع بریتانیا نیز اعلام کرد که انفجارها بخشی از ناوگان هوایی روسیه در این منطقه را از بین برده و از توانمندی‌های نیروی هوایی روسیه به‌میزان زیادی کاسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید