مسکو اوکراین را به کاربرد مواد سمی علیه نیروهای روسی در زاپروژیا متهم کرد

وزارت دفاع روسیه: سربازان روسیه در نزدیکی نیروگاه اتمی زاپروژیا دچار مسمومیت‌های حاد شده و در اجساد آنها ماده سمی «بوتولینوم نوع ب» کشف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تشدید نگرانی‌های بین‌المللی از تحولات پیرامون نیروگاه اتمی زاپروژیا در جنوب شرق اوکراین، مسکو نیروهای اوکراینی را به‌کاربرد مواد سمی علیه نیروهای روس مستقر در این تاسیسات حساس متهم کرد.

به گزارش «اسپوتنیک» وزارت دفاع روسیه شنبه 29 مرداد طی بیانیه‌ای در «تلگرام» اعلام کرد در صدد گردآوری اسنادی است که ارتکاب «اقدامات تروریستی شیمیایی» توسط نیروهای اوکراینی را ثابت می‌کند تا آنها را به سازمان منع انتشار تسلیحات شیمیایی ارائه دهد.

حملات تروریستی

وزارت دفاع روسیه همچنین ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را متهم کرد که «به نیروهای خود دستور داده با کاربرد مواد سمی دست به حملات تروریستی علیه ارتش روسیه بزنند».

این وزارتخانه در بیانیه خود توضیح داد که «در 31 ژوئیه سال جاری سربازان روس که در روستای واسیلیوکا نزدیک به نیروگاه اتمی زاپروژیا در حال انجام ماموریت بودند به‌دلیل مسمومیت‌های حاد به بیمارستان نظامی منتقل شده و پس از انجام آزمایشات لازم در اجساد آنها ماده سمی بوتولینوم نوع ب کشف شد».

نیروگاه اتمی زاپروژیا در جنوب شرق اوکراین
نیروگاه اتمی زاپروژیا در جنوب شرق اوکراین

وزارت دفاع روسیه تاکید کرد، انجام آزمایش‌های بیشتر توسط متخصصان در مرکز اصلی پزشکی نظامی وابسته به این وزارت‌خانه نشان داد که در نمونه‌برداری‌های انجام شده از اجساد این سربازان ماده سمی ارگانیک با منشأ مصنوعی یافت شده است.

این اتهامات پس از آن مطرح می‌شود که نگرانی‌های بین‌المللی درباره تنش‌های نظامی در اطراف نیروگاه اتمی زاپروژیا و احتمال وقوع فاجعه‌ بزرگ هسته‌ای در شرق اروپا تشدید شده است.

این نگرانی‌های فزاینده در حالی است که طی هفته‌های اخیر مسکو و کی‌یف یکدیگر را به انجام حملاتی در اطراف این تاسیسات هسته‌ای حساس متهم می‌کنند.

نیروهای روسیه نیروگاه اتمی زاپروژیا را مدت کوتاهی پس از آغاز تهاجم نظامی به اوکراین در 24 فوریه گذشته به کنترل خود در آوردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size