اولیانوف: توافق هسته‌ای به احتمال زیاد در اول سپتامبر حاصل خواهد شد

یک مقام اروپایی به «العربیه»: اروپایی‌ها هنوز هیچ پاسخی را از سوی آمریکا در خصوص «پاسخ ایران یا همان درخواست‌های این کشور» برای افزودن به آخرین پیش‌نویس اروپایی اعلام شده توسط میانجی اروپایی، دریافت نکرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که طرف‌های اروپایی و آمریکایی، صدور پاسخی از سوی ایران به متن نهایی اتحادیه اروپا در خصوص توافق هسته‌ای را نفی کردند، میخائیل اولیانوف، فرستاده روسیه به مذاکرات وین، پایان مثبت تلاش‌های دیپلماتیک چند ماهه با هدف احیای برجام در روزهای آینده را محتمل دانست.
به گزارش خبرگزاری «ریانووستی»، اولیانوف جمعه 28 مرداد در اظهاراتی از مسکو گفت که طرف‌های شرکت‌کننده در مذاکرات توافق هسته‌ای ممکن است در اول سپتامبر بر سر احیای برجام به توافق نظر دست‌یابند.
اولیانوف افزود: توافق بر سر احیای برجام در روزهای آینده قابل دستیابی است.

انتقاد از واشینگتن

فرستاده روسیه همچنین با مقصر دانستن آمریکا در به تاخیر انداختن این مذاکرات، گفت که «واشینگتن در صدد اضافه کردن مواردی نامرتبط با توافق هسته‌ای است.»
اولیانوف با بیان این که امور زیادی مورد توافق قرار گرفته، تصریح کرد: «3 متن برای احیای برجام وجود دارد و به همین دلیل، اتحادیه اروپا در تلاش برای ایجاد همگرایی در دیدگاه‌هاست.»
یک مقام اروپایی، جمعه به «العربیه» توضیح داد که اروپایی‌ها هنوز هیچ پاسخی را از سوی آمریکا در خصوص «پاسخ ایران یا همان درخواست‌های این کشور» برای افزودن به آخرین پیش‌نویس اروپایی اعلام شده توسط میانجی اروپایی، دریافت نکرده‌اند.
به گفته او ارزیابی پاسخ ایران، در حال حاضر امکان‌ناپذیر است.

انبوهی از اخبار ضدونقیض

طی روزهای گذشته اخبار ضدونقیض بسیاری در مورد مطالبات ایران و به اصطلاح «امتیازدهی آمریکا» منتشر شده است اما واشینگتن رسما درستی آن‌ها را تکذیب کرده است.
گفت‌وگوهای هسته‌ای که در آوریل گذشته (2021) آغاز شد و ماه‌ها به طول انجامیده است، اخیراً وارد مرحله مهمی شده که در آینده نزدیک ممکن است به توافقی منجر شود یا دور تازه‌ای از «وقت‌کشی‌ها» را به دنبال داشته باشد.
در همین حال، طرف‌های ذی‌ربط، به‌ویژه اتحادیه اروپا و واشینگتن، هم‌اکنون سرگرم بررسی پاسخ تهران در دوشنبه گذشته به پیشنهاد اتحادیه اروپا هستند که هدف آن، دستیابی به تفاهم نهایی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید