آیا بسته کمکی جدید آمریکا به اوکراین موازنه قوا را تغییر خواهد داد؟

این بسته کمکی جدید آمریکا شامل 15 فروند پهپاد شناسایی «اسکای ایگل»، 1000 موشک ضد زره جاولین، 1500 موشک تاو، هیمارس و هویتزر و توپخانه جدید به همراه مهمات است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزرارت دفاع آمریکا «پنتاگون» شامگاه جمعه 28 مرداد اعلام کرد نوزدهمین بسته کمک‌های نظامی جدید اختصاص یافته به اوکراین به ارزش 775 میلیون دلار به هدف کمک به این کشور برای تغییر روند نبردها و بازپس‌گیری اراضی اشغالی است. شماری از ناظران درخصوص کیفیت و تاثیر این تسلیحات گفتند که این تسلیحات ارسالی، مشخصا قرار است در حمله گسترده احتمالی آینده مورد استفاده قرار بگیرد.
بدین ترتیب این پرسش مطرح می‌شود که آیا تسلحات جدید عملا می‌توانند موازنه قوای میدانی و روند جاری نبردها را تغییر دهند؟

استفاده سربازان اوکراینی از توپ هویتزر (رویترز)
استفاده سربازان اوکراینی از توپ هویتزر (رویترز)

حمله گسترده

حملات اخیر به مواضعی در عمق شبه‌جزیره کریمه در هفته گذشته و چند روز پیش نیز توجه بسیاری از کارشناسان نظامی را به خود جلب کرده است.
به گزارش «فرانس‌پرس»، این محافل اعلام کردند که این حملات، بیانگر توانمندی اوکراین در وارد آوردن ضربات در عمیق خطوط دفاعی روسیه و تمایل کی‌یف برای اجرای حملات پس از گذشت از شش ماه از تهاجم روسیه به اوکراین است.
فیلیپ اوبراین، کارشناس استراتژی‌های دفاعی، در «توییتر» تاکید کرد که فهرست جدید تسلیحات ارسالی، با توجه به «آمادگی اوکراین برای اجرای حمله‌ای گسترده تدوین شده است.»

استفاده سربازان اوکراینی از توپ هویتزر (رویترز)
استفاده سربازان اوکراینی از توپ هویتزر (رویترز)
Advertisement

«تقویت توان هجومی اوکراین»

یک مقام ارشد پنتاگون نیز جمعه به خبرنگاران گفت که کمک‌های جدید تسلیحاتی که شامل موشک‌های نقطه‌زن، سلاح‌های ضد زره، پهپادهای شناسایی، توپخانه و تجهیزات مین‌روبی است، «می‌تواند بر توان هجومی اوکراین بیافزاید.»
به گفته او این بسته همچنین شامل تجهیزات مین‌زدایی با هدف «بی‌اثر» کردن حمله نیروهای روسی است.
از سویی به نظر «مؤسسه آمریکایی مطالعات جنگ»، که تحلیل روزانه نبردها را منتشر می‌کند، نیروهای روسیه ظرف چندهفته به دشواری زیاد در جبهه های جنوبی و شرقی پیش‌روی داشته و در پی حملات اوکراین به عمق مواضع اشعال شده از سوی روسیه، در وضعیت دفاعی قرار گرفتند.
در تحلیل این موسسه آمده است: «فرماندهی نظامی روسیه پس از وقوع چندین انفجار در کریمه که پایگاه هوایی ساکی و مقر ناوگان دریای سیاه را ویران کرد، به احتمال زیاد اعتماد خود را به امنیت کریمه از دست خواهد داد.»
در همین ارزیابی نظامی آمده است که روس‌ها با تشدید حملات اوکراین در داخل مناطق اشغالی روبرو هستند.
شایان ذکر است که این بسته کمکی جدید آمریکا شامل 15 فروند پهپاد شناسایی «اسکای ایگل»، 1000 موشک ضد زره جاولین، 1500 موشک تاو، هیمارس و هویتزر و توپخانه جدید به همراه مهمات است.
موشک‌های نقطه‌زن هیمارس با برد 80 کیلومتر، بخشی از بروز تحول در روند نبردها را تشکیل می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size