آمریکا: روسیه از ترکیه برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کند

پوتین و اردوغان طی بیانیه مشترکی خواستار برداشتن «گام‌های جدی» جهت تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های حمل‌ونقل، کشاورزی، صنعت، مسائل مالی و گردشگری شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی ابراز نگرانی مقامات اتحادیه اروپا از نزدیکی میان روسیه و ترکیه، والی ادیمو، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا تاکید کرد که مسکو تلاش دارد از آنکارا برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کند.

ادیمو شنبه 29 مرداد در سخنان خود با یونس الیتاس، معاون وزیر دارایی ترکیه نگرانی‌های کشورش از اقدام نهادها و شهروندان روسی به استفاده از ترکیه در دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده توسط ایالات متحده و 30 کشور دیگر علیه مسکو را ابراز داشت.

او ضمن اشاره به اهتمام آمریکا برای موفقیت اقتصادی ترکیه، پایبندی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده به مشارکت با دولت آنکارا برای محافظت و ایمن نگه‌داشتن بخش بانکداری این کشور را ابراز کرد.

نزدیکی روسیه و ترکیه

بنا به روزنامه «فایننشال تایمز» این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که مقامات اتحادیه اروپا با هشدار درباره احتمال تبدیل ترکیه به سکویی برای تجارت روسیه، نگرانی‌های خود را درباره نزدیکی میان مسکو و آنکارا ابراز کردند.

مقامات اروپایی رفتار ترکیه با روسیه در شرایط کنونی را بسیار فرصت‌طلبانه توصیف کرده و تاکید کردند که توافق‌های انجام شده درباره انرژی و غذا میان مسکو و آنکارا، نگران‌کننده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه طی دیدار روز جمعه خود در شهر سوچی، درباره تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های اقتصاد و انرژی توافق کردند.

کاخ کرملین طی بیانیه‌ای توضیح داد که دو رئيس جمهوری بر «تقویت مبادلات تجاری» میان دو کشور و تحقق اهداف مشترک در زمین‌های اقتصادی و انرژی به توافق رسیدند.

به گزارش «فرانس پرس» رؤسای جمهوری ترکیه و روسیه طی بیانیه مشترک خواستار برداشتن «گام‌های جدی» جهت تقویت همکاری‌ها در زمینه‌های حمل‌ونقل، کشاورزی، صنعت، مسائل مالی و گردشگری شدند.

دو طرف همچنین بر نقش آنکارا در انتقال گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله گاز «ترک استریم» تاکید کردند.

در این بیانیه همچنین گفته شده که «شرکای اروپایی باید قدردان ترکیه باشند که بی‌وقفه انتقال گاز روسیه به قلمرو این اتحادیه را تسهیل می‌کند».

دو طرف همچنین توافق کردند که پرداخت بخشی از قیمت واردات گاز روسیه به ترکیه با‌ «روبل» انجام شود.

در همین رابطه الکساندر نوواک، معاون نخست‌وزیر روسیه آغاز «مرحله‌ای جدید و تحقق فرصت‌هایی نوین» در روابط فیمابین دو کشور را با ارزش خواند.

روسیه در سایه تحریم‌های اقتصادی گسترده غرب که در پی تهاجم به اوکراین علیه مسکو اعمال شد، ماهها است برای انجام قراردادهای بین‌المللی با ارز روبل تلاش می‌کند.

اردوغان پیش‌ از نشست سوچی ابراز امیدواری کرده بود که دیدار او با پوتین به «سرآغاز کاملا متفاوتی در روابط میان دو کشور» منجر شود.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین بر عزم خود برای حصول اطمینان از احداث نیروگاه هسته‌ای در منطقه «آق‌ویو» در جنوب این کشور، توسط گروه روس‌اتم روسیه طبق «جدول زمان‌بندی اعلام شده» پیشین تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم