کوبا سیاست دوران کاسترو درباره ممنوعیت تجارت آزاد را تسهیل کرد

این حقیقت که هر تجارتی در محدوده کوبا تحت کنترل شدید هاوانا قرار خواهد گرفت، جذابیت آن را برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی کاهش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که کوبا درگیر بدترین بحران اقتصادی خود طی سی سال اخیر است، هاوانا می‌گوید به منظور جذب سرمایه‌گذاری خارجی به این کشور، قصد دارد سیاست کمونیستی دوران فیدل کاسترو مبنی بر ممنوعیت تجارت آزاد را تسهیل کند.

کاسترو، رهبر انقلاب کمونیستی کوبا، پس از به قدرت رسیدن به تدریج تجارت آزاد را در دهه 1960 در این کشور ممنوع کرد، و تحت پروژه‌های «ملی‌سازی» تجارت عمده و خرده‌فروشی، شیوه‌های رقابتی را از عرصه خارج کرد. با نظر به این پیشینه، اقدام اخیر هاوانا تغییر مسیری چشمگیر برای سیاست تجاری کوباست.

کوبا این روزها در پی افزایش قیمت اقلام و نارضایتی عمومی، با شدیدترین بحران اقتصادی خود روبروست. برخی از فروشگاه‌ها برای اطمینان از اینکه مصرف‌کنندگان قادر به دسترسی به اقلام ضروری مانند روغن برای پخت و پز هستند، به جیره‌بندی روی آورده‌اند.

هزاران نفر در تظاهرات سراسری خشم خود را نسبت به قیمت‌های بالا و کمبود غذا و دارو ابراز کرده‌اند. اما از آنجایی که اجتماعات عمومی بدون مجوز در کوبا غیرقانونی محسوب می‌شوند، بسیاری از معترضان دستگیر شده‌اند.

همه‌گیری کرونا و کاهش یارانه‌ها از ونزوئلا – که خود تحت تحریم‌های آمریکاست – و تحریم‌های دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، همه در افزایش مشکلات اقتصادی کوبا نقش داشته‌اند. دولت بایدن در ماه مه موافقت کرد که تحریم‌های دوره ترامپ روی کوبا را کاهش دهد.

لایحه جدید سرمایه‌گذاری خارجی اظهار می‌کند که دولت مرکزی کوبا نمی‌تواند به تنهایی از پس معضل کمبود کالاهای اساسی بر بیاید، و برای مقابله با کمبود مواد غذایی و دارویی به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد.

با این وجود، کمونیست‌های تندرو که هنوز در کوبا نفوذ دارند، همیشه با طرح آزادسازی تجارت مخالفت کرده‌اند. از طرف دیگر، این حقیقت که هر تجارتی در محدوده کوبا تحت نظارت و کنترل شدید هاوانا قرار خواهد گرفت، جذابیت آن را برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی کاهش می‌دهد. بنابراین، طرح هاوانا برای اجرایی شدن نیاز به سنجهٔ زمان دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید