مقامات اروپایی متن افشا شده توافق با ایران را تکذیب کردند

یک مقام دیپلماتیک فرانسوی گفت که پاسخ به واکنش ایران نیاز به بررسی و زمان دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام بلندپایه اروپایی به شرط مخفی‌ماندن نامش به «العربیه» گفت که فرانسه به عنوان طرف حاضر در مذاکرات اتمی هر گونه فاش‌شدن متن نهایی توافق پیشنهادی اروپا برای احیای برجام را قویا تکذیب کرده است.

منابع دیپلماتیک تروئیکای اروپا شامل سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه هم شامگاه جمعه 28 مرداد تاکید کردند که متن نهایی توافق احتمالی با ایران هرگز افشا نشده است.

این مقامات اظهار داشتند، در حال حاضر مهمترین اقدام، پاسخ اروپا به واکنش ایران است و افزودند که غیرممکن است اروپا در کوتاه مدت واکنش ایران را ارزیابی کند.

کشورهای اروپایی با رد برخی خبرها درباره افشای جزئیات توافق احتمالی احیای برجام، تاکید کردند که مقامات اروپایی و آمریکایی در حال بررسی واکنش ایران هستند.

ادعای منابع ایرانی

برخی منابع ایرانی طی دو روز اخیر مدعی شدند به بعضی جزئیات توافق احتمالی احیای برجام دست یافتند که طی آن واشینگتن با لغو تحریم 17 بانک ایرانی و آزادسازی 7 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده تهران در کره جنوبی موافقت کرده است.

این منابع همچنین گزارش دادند ایالات متحده با کاهش تحریم‌های 155 نهاد و موسسه ایرانی و فروش 50 میلیون بشکه نفت طی 120 روز نیز موافق است.

طبق ادعای منابع ایرانی، توافق میان تهران و واشینگتن شامل تبادل زندانیان دو طرف بوده و مدت اجرای این توافق چهار ماه خواهد بود.

تکذیب آمریکا

همزمان آدریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گزارش‌ها درباره دادن امتیاز از سوی آمریکا به ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای را نادرست خواند.

جیم ریش، سناتور برجسته جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی کنگره ایالات متحده روز گذشته در توییتی نوشت: «حکومت ایران در ارتباط با احیای برجام از دولت بایدن ضمانت‌هایی خواسته که شامل پایان تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، معافیت شرکت‌های غربی فعال در ایران از تحریم‌ها و مجوز برای تسریع برنامه هسته‌ای تهران است.»

او خواسته‌های جمهوری اسلامی در مذاکرات احیای برجام را «باج‌خواهی» توصیف کرد و گفت: «این موضوع بعد از خروج فاجعه‌بار از افغانستان، به‌عنوان یک شکست بزرگ دیگر سیاست خارجی بایدن، در تاریخ ثبت خواهد شد.»

«سی‌ان‌ان» نیز پیشتر در گزارشی به نقل از یک دیپلمات خبر داده بود، ایران در نظر دارد با قراردادن مفادی در متن نهایی، طرف آمریکایی را وادار کند تا در صورت خروج مجدد از برجام، به ایران غرامت مالی پرداخت کنند.

پیشتر مقامات ایران از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران، در اظهاراتی جداگانه، از پیشرفت‌ در مذاکرات هسته‌ای ابراز خوشنودی کرده اما بر تحقق همه خواسته‌های خود از جمله ارائه تضمین از جانب آمریکا پافشاری کردند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران هم در روزهای گذشته اعلام کرده بود که آمریکا درباره دو موضوع از خود انعطاف نشان داده و او منتظر انعطاف آن کشور درباره موضوع سوم است.

منابع دولتی اسرائیلی نیز به روزنامه «هاآرتص» گفته‌اند، با وجود آماده‌سازی ایران برای پذیرش توافق هسته‌ای جدید، اختلافات بسیار عمیق و حل‌نشده‌ای میان ایران و غرب و به‌ویژه ایالات متحده وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید