دادستان کل آمریکا: درباره امنیت شاهدان پرونده «اسناد ترامپ» نگرانیم

گارلند: پلیس فدرال آمریکا تهدیدهایی را در ارتباط با پرونده تفتیش منزل دونالد ترامپ دریافت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مریک گارلند، دادستان کل ایالات متحده آمریکا در دادگاه فلوریدا درباره امنیت شاهدان پرونده موسوم به «اسناد ترامپ» ابراز نگرانی کرد.

گارلند پنج‌شنبه 27 مرداد به دادگاه فلوریدا ابلاغ کرد که پلیس فدرال آمریکا «FBI» تهدیدهایی در ارتباط با پرونده بازرسی منزل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا دریافت کرده است.

از سویی نماینده دادستانی در ایالت فلوریدا اعلام کرد قاضی پرونده گفته که او مجبور نیست طبقه‌بندی بودن اسناد سری ترامپ را رعایت کند.

او با بیان این‌که «منتظر بیانیه وزارت دادگستری درباره سری بودن اسناد ترامپ هستیم»، گفت: «قاضی اسناد سری که انتشار آن بین عموم ممنوع است را مشخص خواهد کرد.»

وی همچنین گفت که نمی‌توان هویت شاهدان در پرونده اسناد ترامپ را علنی کرد و افزود که جزئیات حکم بازرسی منزل رئیس جمهوری سابق آمریکا اعلام خواهد شد.

این مقام قضایی توضیح داد، وزارت دادگستری آمریکا پنج‌شنبه نوع اسنادی که علنی خواهد کرد را مشخص می‌کند.

دادستان کل ایالات متحده پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که او با یورش به منزل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در فلوریدا «شخصا موافقت کرده است».

به گزارش «فرانس پرس» او طی اظهاراتی به خبرنگاران گفت: «شخصا با درخواست حکم بازرسی موافقت کرده است» و افزود که وزارت دادگستری «چنین تصمیمی را به آسانی اتخاذ نمی‌کند».

دادستان کل آمریکا توضیح داد که «حکم تفتیش با تفویض از دادگاه فدرال و با توجه به پیامدهای احتمالی صادر شده است».

نیروهای پلیس فدرال آمریکا برابر منزل ترامپ در فلوریدا
نیروهای پلیس فدرال آمریکا برابر منزل ترامپ در فلوریدا

شایان ذکر است که دونالد ترامپ در 8 اوت جاری از یورش نیروهای پلیس فدرال آمریکا به مقر اقامتگاه او در منطقه گردشگری «مار- ئه- لاگو» در ایالت فلوریدا خبر داده بود.

چهار روز پس از آن وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد، نیروهای «اف بی آی» در بازرسی از منزل ترامپ 11 مجموعه از اسناد «سری» از جمله برخی اسناد «بسیار سری» را ضبط کرده‌اند.

دادگستری آمریکا حکم بازرسی منزل ترامپ را به‌ گمان نقض قانون تجسس توسط رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده صادر کرده بود.

ترامپ می‌بایست در پایان دوره ریاست جمهوری خود اسناد طبقه‌بندی شده‌ای که در اختیار داشت را تحویل می‌داد اما او بر خلاف رویه معمول آنها را به اقامتگاه خود در «مار- ئه- لاگو» منتقل کرد که این اسناد شامل برخی مکاتبات متعلق به باراک اوباما، رئیس جمهوری اسبق آمریکا نیز می‌شود.

مسئله بازگرداندن اسناد طبقه‌بندی شده نزد ترامپ پس از رسوایی «واترگیت» در دهه هفتاد، پرسش‌هایی را درباره پایبندی رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده به قوانین اسناد ریاست جمهوری مطرح کرده است.

در همین رابطه سازمان حفظ آثار ملی آمریکا از وزارت دادگستری این کشور خواسته تحقیقاتی درباره اقدامات ترامپ آغاز کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size