آمریکا گزارش‌ها درباره امتیازدهی به ایران برای احیای «برجام» را تکذیب کرد

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات یائیر لاپید گفت، ایالات متحده و اسرائیل بر سر برنامه هسته‌ای ایران «اختلاف تاکتیکی» دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت ملی ایالات متحده، گزارش‌ها درباره موافقت دولت جو بایدن با ارائه تضمین‌های درخواستی جمهوری اسلامی در روند احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» برای پایان تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و معافیت تحریمی شرکت‌های غربی فعال در ایران را نادرست خواند.

شورای امنیت ملی، جمعه 19 اوت، در توییتی در حساب توییتر خود در واکنش به توئیت جیم ریش، سناتور برجسته جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی کنگره ایالات متحده نوشت: «ما هرگز چنین شرایطی را نمی‌پذیریم. ما همچنین هیچ وقت از توافقی که داشت به درستی کار می‌کرد خارج نمی‌شدیم، تا اکنون شاهد گسترش سریع برنامه هسته‌ای ایران باشیم.»

Advertisement

جیم ریش، روز گذشته در توییتی نوشته بود: «حکومت ایران در ارتباط با احیای برجام از دولت بایدن ضمانت‌هایی خواسته که شامل پایان تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، معافیت شرکت‌های غربی فعال در ایران از تحریم‌ها و مجوز برای تسریع برنامه هسته‌ای تهران است.»

او خواسته‌های جمهوری اسلامی در مذاکرات احیای برجام را «باج‌خواهی» توصیف کرده و گفته بود: «این موضوع بعد از خروج فاجعه‌بار از افغانستان، به‌عنوان یک شکست بزرگ دیگر سیاست خارجی بایدن، در تاریخ ثبت خواهد شد.»

به گزارش وب‌سایت «اکسیوس»، یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل با ارسال پیامی به کاخ سفید تاکید کرد که پیش‌نویس متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای «برجام» با خطوط قرمز دولت بایدن همخوانی ندارد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات گفت، ایالات متحده و اسرائیل بر سر برنامه هسته‌ای ایران «اختلاف تاکتیکی» دارند. او تاکید کرد که تردیدی هم وجود ندارد وقتی موضوع اهداف استراتژیک مطرح می‌شود، ما در خصوص عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هم راستا هستیم.

«سی‌ان‌ان» نیز پیشتر در گزارشی به نقل از یک دیپلمات خبر داده بود، ایران درنظر دارد با قراردادن مفادی در متن نهایی، طرف آمریکایی را وادار کند تا در صورت خروج مجدد از برجام، به ایران غرامت مالی پرداخت کنند.

در همین زمینه برخی گزارش‌ها حاکی است که دو مسئله لغو تحریم‌ها و نیز تحقیقات پادمانی آژانس درباره فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران، در متن پیشنهادی اتحادیه اروپا، حل‌وفصل شده است.

مقامات ایران از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران، در اظهاراتی جداگانه، از پیشرفت‌ در مذاکرات هسته‌ای ابراز خوشنودی کرده اما بر تحقق همه خواسته‌های خود از جمله ارائه تضمین از جانب آمریکا پافشاری کردند.

امیرعبداللهیان نیز در روزهای گذشته اعلام کرده بود که آمریکا درباره دو موضوع از خود انعطاف نشان داده و او منتظر انعطاف آن کشور درباره موضوع سوم است.

منابع دولتی اسرائیلی نیز به روزنامه «هاآرتص» گفته‌اند، با وجود آماده‌سازی ایران برای پذیرش توافق هسته‌ای جدید، اختلافات بسیار عمیق و حل‌نشده‌ای میان ایران و غرب و به ویژه ایالات متحده وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید