پرایس: «برجام» بیش از آن‌که برای واشینگتن سیاسی باشد موضوعی مربوط به امنیت ملی است

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی خبر داد، تهران خواسته‌های قدیمی خود را دوباره از واشینگتن درخواست کرده است و این مانع احیای توافق هسته‌ای می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی با اشاره به مخالفت‌های احتمالی اعضای کنگره آمریکا به عملکرد دولت بایدن در قبال پرونده هسته‌ای ایران گفت، موضوع احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» بیش از آن‌که مسئله‌ای سیاسی برای واشینگتن باشد، موضوعی مربوط به امنیت ملی این کشور است.

پرایس، چهارشنبه 17 اوت به وقت محلی در نشستی مطبوعاتی گفت، واشینگتن هنوز در حال بررسی پاسخ ایران به پیش‌نویس اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای وین است.

او از ارائه تاریخی معین برای ارسال پاسخ واشینگتن به تهران خودداری کرد اما گفت، واشینگتن در این پرونده با اتحادیه اروپا و متحدان اروپایی خود رایزنی می‌کند.

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در گزارشی خبر داد، تهران خواسته‌های قدیمی خود را دوباره از واشینگتن درخواست کرده است و این مانع احیای توافق هسته‌ای می‌شود.

منابع دولتی اسرائیلی نیز به روزنامه «هاآرتص» گفته‌اند، با وجود آماده‌سازی ایران برای پذیرش توافق هسته‌ای جدید، اختلافات بسیار عمیق و حل‌نشده‌ای میان ایران و غرب و به ویژه ایالات متحده وجود دارد.

از جمله موارد مورد اختلاف میان ایران و آمریکا، درخواست ایران برای بسته شدن پرونده تحقیقاتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های مشکوک به تسلیحاتی رژیم ایران در تاسیسات اتمی اعلام‌نشده آن طی سال‌های اخیر است.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز در اظهاراتی گفته بود، تیم مذاکره‌کننده ایران در پاسخ خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا، همچنان بر موضوع بسته‌شدن پرونده تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای مشکوک این کشور «مصرانه» تأکید کرده است.

تهران شامگاه دوشنبه 15 اوت، پاسخ خود به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا را برای جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا فرستاد.

پیش‌نویسی که «دلخواه» ایران نیست

در حالی‌که برخی رسانه‌های غربی از امتیازات چشمگیر اروپا به ایران در این پیش‌نویس خبر داده‌اند، هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران به پایگاه خبری «انتخاب» گفته است، این پیش‌نویس «دلخواه» ایران نبوده است.

به گفته بیگی‌نژاد، شورای عالی امنیت این کشور در این پیش‌نویس، حصول انتفاع اقتصادی برای ایران را غیرممکن دیده و در آن اثری از «راستی‌آزمایی» آمریکا و ارائه تضمین برای عدم خروج مجدد از برجام ندیده است.

او در این زمینه با اشاره به موارد بالا تصریح کرد: «معلوم است که توافق به نتیجه نمی‌رسد.»

بیگی‌نژاد در ادامه به درخواست ایران برای دریافت خسارت از آمریکا به‌دلیل خروج از توافق هسته‌ای در سال 2018 اشاره کرد و گفت، این موضوع از مذاکرات خارج شده است.

«سی‌ان‌ان» پیشتر در گزارشی به نقل از یک دیپلمات خبر داده بود، ایران درنظر دارد با قراردادن مفادی در متن نهایی، طرف آمریکایی را وادار کند تا در صورت خروج مجدد از برجام، به ایران غرامت مالی پرداخت کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران در پاسخ به سوالی در این موضوع گفت: «خیر، از محور خارج شده است. ما همچین چیزی را در مذاکرات ندیده‌ایم.»

یکی از درخواست‌های تهران در این مذاکرات که پیشتر مقامات این کشور بر روی آن اصرار می‌کردند، حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا بود. درخواستی که با مخالفت صریح جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا مواجه شد.

اولین تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران، به اتهام «حمایت از تروریسم»، در چارچوب قانونی موسوم به «کاتسا» اعمال شد.

در تحریم‌های کاتسا، علاوه بر تحریم سپاه پاسداران، برنامه موشک‌های بالستیکی ایران و برنامه تسلیحاتی این کشور نیز تحریم شده است.

بیگی‌نژاد در گفت‌وگوی خود با «انتخاب» تأکید کرد، توافق احتمالی بین ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات وین، تحریم‌های کاتسا را لغو نخواهد کرد.

مقامات اسرائیلی ضمن بررسی پرونده مذاکرات وین تصریح کرده‌اند، برای دستیابی به توافق نهایی، هر دو طرف می‌باید انعطاف زیادی از خود نشان دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید