مسکو: اوکراین برای اقدام نظامی تحریک‌آمیز در نیروگاه زاپروژیا آماده می‌شود

دبیر کل سازمان ملل جمعه (فردا) از این نیروگاه و همچنین بندر اودسا در دریای سیاه بازدید خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه، پنجشنبه 27 مرداد، نیروهای اوکراینی را به آمادگی برای اقدام نظامی علیه نیروگاه اتمی زاپروژیا تحت کنترل نیروهای روسی، متهم کرد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود هشدار داد که ممکن است این نیروگاه به دلیل حملات اوکراین از کار بیفتد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که اوکراینی‌ها خود را برای این اقدام نظامی در جریان بازدید جمعه (فردا) آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از این نیروگاه، آماده می‌کنند.

وزارت دفاع روسیه با متهم کردن کی‌یف به اقدام تحریک‌آمیز قریب الوقوع، تاکید کرد که سلاح‌های سنگین ارتش اروسیه در محدوده نیروگاه و مناطق اطراف آن مستقر نشده، بلکه فقط یگان‌های حراست در این محوطه حضور دارند.

همدستی با آمریکا

این وزارتخانه، با متهم کردن اوکراین به همدستی با آمریکا در راستای از کار انداختن نیروگاه زاپروژیا، آمادگی خود را برای ارائه حقایق در این زمینه به آژانس انرژی اتمی، اعلام کرد.

وزارت دفاع روسیه درعین حال خاطرنشان کرد که واشینگتن حملات به این نیروگاه هسته‌ای اوکراین را لاپوشانی می‌کند.

همزمان، دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین اعلام کرد که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در تماسی تلفنی، از آمادگی خود برای رهبری هیئت اعزامی آژانس به نیروگاه زاپروژیا خبر داد.

وی پنجشنبه در توئیتی افزود که در این تماس بر «ضرورت فوری» بازدید هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این نیروگاه به منظور مقابله با تهدیدات امنیت هسته‌ای ناشی از اقدامات «خصمانه» روسیه تاکید کرده است.

بازدید گوترش

این اتهامات در حالی مطرح می‌شود که گوترش، که بعدازظهر چهارشنبه وارد لویو در اوکراین شد، قصد دارد فردا از این نیروگاه و همچنین بندر اودسا در دریای سیاه بازدید کند که صادرات غلات از آن بر اساس توافقی با میانجی‌گری سازمان ملل، با هدف کاهش وخامت بیشتر بحران جهانی غذا، از سر گرفته شده است.

دبیر کل سازمان ملل، شنبه آینده نیز به مرکز هماهنگی مشترک در استانبول با مشارکت مقامات روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل خواهد رفت که بر صادرات غلات و کود اوکراین در دریای سیاه نظارت دارند.

شایان ذکر است که روسیه هفته گذشته، آمادگی فوری خود برای کمک به سازماندهی بازدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه زاپروژیا را از طریق میخائیل اولیانوف، نماینده خود در وین به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید