مسکو: از سلاح اتمی فقط در وضعیت فوق‌العاده استفاده می‌کنیم

روسیه موشک‌های «شکست‌ناپذیر» کینژال را در کالنینیگراد مستقر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که مقابله مستقیم با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» یا آمریکا در راستای منافع مسکو قرار ندارد.

به گزارش «رویترز»، این وزارتخانه، پنجشنبه 27 مرداد در رابطه با نگرانی‌های فزاینده از وقوع فاجعه یا منازعه هسته‌ای، اعلام کرد که سلاح اتمی را تنها در وضعیت اضطراری به کار خواهد گرفت.

ایوان نچایف، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «از تسلیحات هسته‌ای تنها برای پاسخ به حمله‌ای مشابه یا مقابله با هر گونه تهدید امنیت ملی استفاده خواهد شد.»

وزیر دفاع روسیه سه‌شنبه گذشته اعلام کرد که کشورش نیازی به استفاده از سلاح اتمی در عملیات نظامی خود در اوکراین ندارد و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای در مورد استقرار احتمالی تسلیحات هسته‌ای یا شیمیایی را «دروغ محض» توصیف کرد.

از سویی وزارت دفاع روسیه، پنج‌شنبه از ورود سه فروند جنگنده «میگ 31» مجهز به موشک‌های فراصوتی «کینژال» به پایگاه «چکالوفسک» در منطقه کالینینگراد خبر داد.

میگ 31 حامل موشک کینژال
میگ 31 حامل موشک کینژال

سلاح شکست‌ناپذیر

موشک‌های بالستیک «کینژال» و قاره‌پیمای «زیرکون»، بخشی از سلاح‌های جدید توسعه‌یافته روسیه هستند که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور، آنها را «شکست‌ناپذیر» توصیف کرده زیرا می‌توانند سامانه‌های پدافندی دشمن را دور بزنند.

مسکو بارها اعلام کرده است که از موشک‌های فراصوتی در چارچوب تهاجم گسترده خود به اوکراین استفاده کرده است.

استقرار این تسلیحات در منطقه کالینینگراد در راستای رویارویی‌های هفته‌های اخیر میان اتحادیه اروپا و مسکو بر سر این منطقه در سواحل دریای بالتیک انجام گرفت.

سرباز روس در منطقه کالینینگراد
سرباز روس در منطقه کالینینگراد

مبادله زندانیان

همزمان سخنگوی وزارت خارجه روسیه، پنج‌شنبه در مورد امکان تبادل زندانیان میان مسکو و واشینگتن، اعلام کرد که اقدامات در راستای اجرای توافق تبادل زندانی بین طرفین در حال انجام است.

وی افزود که این کشور «دیپلماسی آرام» را با ایالات متحده بر سر این مبادله احتمالی در پیش‌ گرفته که ممکن است شامل بریتنی گرنیر، ستاره بسکتبال نیز بشود که در 4 آگوست در روسیه در ارتباط با مواد مخدر به 9 سال زندان محکوم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید