مایک پمپئو خواستار خودداری آمریکا از صدور ویزا برای ابراهیم رئیسی شد

نیکی هیلی، نماینده پیشین ایالات متحده در سازمان ملل نیز از دعوت این سازمان از رئیسی برای سفر به نیویورک انتقاد کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، با اشاره به گزارش‌های حاکی از توطئه‌ جمهوری اسلامی برای ترور او و دیگر مقامات و شخصیت‌های آمریکایی، از دولت جو بایدن خواست از صدور ویزای ورود به آمریکا برای ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران خودداری کند.

وزارت خارجه ایران، سه‌شنبه 11 مرداد اعلام کرده بود که رئیسی در نظر دارد برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر به نیویورک سفر کند.

پمپئو در گفت‌وگو با «واشینگتن فری‌بیکن» گفت: «تنها چند هفته پس از تهدید جمهوری اسلامی برای تبدیل آمریکا به جهنم و ویرانه، دولت بایدن می‌خواهد به ابراهیم رئیسی ویزا دهد.»

او گفته است که اخیرا ایران «از یک حمله تروریستی برای کشتن یک آمریکایی در نیویورک که تقریبا به نتیجه رسید حمایت کرد».

به گزارش فری‌بیکن، نیکی هیلی، نماینده پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز از دعوت این سازمان از رئیسی برای سفر به نیویورک انتقاد کرده و گفته است که «سازمان ملل میکروفون آزاد در اختیار رهبر بزرگترین حامی تروریسم در جهان قرار می‌دهد و این نشانگر آن است که این سازمان تا چه میزان به انحطاط کشیده شده است».

هیلی گفت: «دولت بایدن تحت هیچ شرایطی نباید به رئیسی اجازه دهد پایش را به آمریکا بگذارد و خاک ایالات‌متحده را آلوده کند.»

پیشتر شماری از قانونگذاران آمریکایی از دولت بایدن، خواسته بودند تا به هیئت دیپلماتیک ایرانی، شامل رئیسی، برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل ویزا ندهد، چرا که آنها نماینده یک «رژیم تروریستی» هستند.

به گزارش خبرگزاری «فاکس نیوز»، یک گروه هفت‌نفره از سناتورهای جمهوری‌خواه شامل تام کاتن، سناتور آرکانزاس، مارکو روبیو، سناتور فلوریدا، و تد کروز، سناتور تگزاس نامه‌ای به جو بایدن نوشتند: «دست داشتن رئیسی در کشتار دسته‌جمعی مخالفان رژیم ایران و کارزار این رژیم برای ترور مقامات آمریکایی در خاک ایالات متحده، ورود وی و سرسپردگانش به کشورمان را به تهدیدی غیرقابل توجیه برای امنیت ملی آمریکا تبدیل می‌کند».

ابراهیم رئیسی اگرچه اخیرا وارد دومین سال ریاست‌جمهوری خود در ایران شده است، اما تاکنون در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size